Solarprojekt
Z ŻYCIA MIASTAZSE-E

MŁODZI ELEKTRYCY Z CERTYFIKATAMI

Trzydziestu uczniów Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku odebrało certyfikaty uprawniające ich do obsługi instalacji elektrycznych 1 kilowolta. Dokument zdobyli po odbyciu stażu u pracodawców oraz zdaniu egzaminu państwowego. Jego otrzymanie było możliwe dzięki realizowanemu przez „elektryk” unijnemu projektowi.

Projekt ph. „Podnoszenie Kompetencji Uczniów Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku realizowany jest w placówce od 2018 roku. W jego ramach zainteresowani uczniowie po pierwsze zdobyli zawodowe doświadczenie odbywając 150 – godzinny staż u pracodawców, po drugie otrzymali za niego zapłatę w wysokości 1800 złotych netto.

W ramach projektu każdy z jego uczestników mógł skorzystać z dwóch wybranych przez siebie kursów.  – Kurs trwał 40 godzin, uczniowie uczęszczali na niego w soboty i niedziele. Zakończył się egzaminem państwowym – wyjaśnia Mirosław Dratwiński.  – Kurs daje uprawnienia do obsługi instalacji elektrycznych do 1 kilowolta.  Zaświadczenia takie jest wymagane na stanowiskach związanych z obsługą urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Normalnie za takie uprawnienia uczniowie musieliby zapłacić kilkaset złotych. W ramach projektu kurs był refundowany – dodaje.

Uprawnienia odebrało 30 uczniów „elektryka”. – Zaświadczenie takie daje mi chociażby możliwość pracy w wakacje – przyznaje Maciej Gieroń, uczeń klasy IV „e”. – Zdecydowałem się na uczestnictwo kursie, ponieważ zawodowe życie wiąże z elektryką, elektroniką – mówi z kolei Adrian Mielczarek, uczeń klasy IV „k”.

Wielce prawdopodobne jest, że kursy będą kontynuowane.  – Obecnie jesteśmy na finiszu realizacji naszego projektu.  Wiemy, że zaoszczędziliśmy na poprzednich działaniach. W związku z tym napisaliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dodatkowe 50 staży. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze  w najbliższych miesiącach kolejne osoby będą mogły rozpocząć staże – podkreśla Mirosław Dratwiński.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW