Młodzi mistrzowie stolarstwa rywalizowali w Radomsku

Uczniowie z całego województwa łódzkiego, pasja do tworzenia mebli i praktyczne zadania wymagające precyzji oraz kreatywności – tak wyglądał finał konkursu „Młodzi mistrzowie stolarstwa”, który 21 maja odbył się w Miejski Dom Kultury w Radomsku. Wydarzenie zgromadziło młodzież kształcącą się w branży drzewno-meblarskiej i pokazało, że Radomsko nie bez powodu nazywane jest meblarską stolicą regionu.
Konkurs był częścią projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Podczas finałowej gali nie brakowało emocji, rywalizacji i słów uznania dla młodych adeptów stolarstwa. Starosta radomszczański Łukasz Więcek podkreślał znaczenie branży meblarskiej dla regionu.
– Cieszę się, że władze naszego województwa dostrzegły Radomsko i powiat radomszczański jako stolicę meblarstwa. Mamy meblarskie tradycje, mamy ponad tysiąc firm, które tę branżę tworzą i rozwijają – mówił starosta, gratulując laureatom, wśród których znaleźli się także uczniowie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku.
Rywalizacja została podzielona na trzy etapy. Najpierw uczestnicy brali udział w specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez ekspertów branży meblarskiej. Uczniowie poznawali tajniki montażu i wykańczania mebli giętych oraz skrzyniowych, a także uczyli się projektowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
W półfinale młodzi stolarze przygotowywali projekty biurek i krzeseł w formie prezentacji multimedialnych. Dwudziestu najlepszych uczestników otrzymało materiały potrzebne do wykonania swoich prac, które następnie oceniano podczas wielkiego finału w Radomsku.
Jury w składzie: Paweł Gębicz, Łukasz Kempa, Krzysztof Hartwig, Marcin Latosiński oraz przewodnicząca Magdalena Ustaborowicz oceniało m.in. jakość wykonania, funkcjonalność i innowacyjność projektów. Uczniowie rywalizowali również w konkurencji szybkościowej, polegającej na jak najszybszym i najdokładniejszym montażu szuflady meblowej.
Laureaci konkursu
Kategoria – krzesła:
- Gabriela Żak
- Igor Kamiński
- Kacper Pełka
Wyróżnienie: Sebastian Dragosz
Kategoria – biurka:
- Igor Studniarek
- Wiktor Gorzędowski
- Wojciech Salomon











