Select

ONI MÓWIĄ „NIE” REFORMIE OŚWIATY. A TY?

Polonaisse

Na Ziemi Radomszczańskiej zawiązał się komitet referendalny, którego członkowie będą prowadzili kampanię informacyjną oraz zbierali podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu oświaty. – Zmiany w przyjętym kształcie zagrażają wszechstronnemu rozwojowi młodego pokolenia Polaków – podkreślają.

W skład komitetu referendalnego wchodzą: Związek Nauczycielska Polskiego, Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, stowarzyszenie Razem dla Radomska.

Podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej przedstawiciele wymienionych organizacji, partii politycznych i stowarzyszeń argumentowali, dlaczego reforma minister Anny Zalewskiej wzbudza sprzeciw i krytykę nauczycieli, rodziców, organizacji pozarządowych, ekspertów, nauczycieli akademickich oraz samorządowców.

Adam Młynarski, przewodniczący ZNP oddział Radomsko: Oświata w Polsce powinna być ponadpartyjna. Jeśli proponowane są zmiany, to powinny być one poparte analizami, badaniami. Niestety w przypadku reformy pani minister Zalewskiej nie ma ani badań, które wskazywałyby, że reforma oświaty musi być wprowadzona natychmiast. Nie ma żadnych badań naukowych, z których wynikałoby, że gimnazja się nie sprawdziły i powinny zniknąć z mapy oświatowej naszego kraju. Nie ma wizji wdrażania tej reformy. Nie ma podanego celu, jaki ma jej przyświecać. Jeżeli pani minister mówi, że polska oświata jest w bardzo złym miejscu, to zadajemy pytanie: na podstawie jakich badań i analiz tak twierdzi. Jeśli pani minister mówi, że jej reforma idzie w kierunku nowoczesnej szkoły, to patrząc w podstawę programową i w ramowe plany nauczania, które tak naprawdę określają, jak w przyszłości będzie wyglądała polska oświata, mamy wiele wątpliwości. Jeśli pani minister mówi, że będzie odbudowywała nauki przyrodnicze, to patrząc w ramowe plany nauczania widzimy jasno, że liczba godzin lekcji np. biologii i fizyki jest mniejsza niż obecnie. Zadajemy pytanie, co z uczniami dzisiejszych klas 4, 5 i 6 szkół podstawowych? Ministerstwo nie przygotowało przejściowego programu dla tych uczniów.

Jakub Jędrzejczak, Platforma Obywatelska:  W przypadku reformy oświaty brak jest jakichkolwiek konsultacji. To, co ma miejsce trzeba nazwać pseudo konsultacjami nieodzwierciedlającymi oceny społecznej tej reformy. Brak jest zrozumienia dla państwa obywatelskiego. To źle rokuje na przyszłość.

Roman Janiec, .Nowoczesna: W całym zamieszaniu umykają nam uczniowie. Podam tylko przykład dzieci urodzonych w 2004 roku. Te dzieciaki obecnie są uczniami klasy 6, które w czerwcu tego roku zakończą teoretycznie edukację w szkole podstawowej.  A to dlatego, że od września rozpoczną edukację ponowie w szkole podstawowej tyle, że w klasie 7. W myśl nowej reformy oświaty będą po części przerabiali te same treści, co w klasach wcześniejszych. Doprowadzi to do chaosu i dezorganizacji. Trzeba powiedzieć sobie szczerze – reforma zaproponowana przez minister Zalewską jest eksperymentem, który będzie przeprowadzony na 350 tys. dzieci. Owszem, wprowadzajmy zmiany w kraju, dyskutujmy o nich, natomiast róbmy to z rozwagą i odpowiedzialnością.

Dionizy Łysik, Polskie Stronnictwo Ludowe: Wszystkie działania dziejące się wokół reformy oświaty podejmowane są na siłę, tylko tak naprawdę nie wiadomo po co i komu ma to służyć.

Arkadiusz Ciach, Sojusz Lewicy Demokratycznej: Oprócz tego co powiedzieli moi przedmówcy, dla SLD ważna jest jeszcze jedna kwestia: brak finansowania reformy oświaty.  Stanie się tak, że gminy otrzymają większe zadania, w ślad za nimi pójdą większe wydatki na oświatę. Doprowadzi to do zmniejszenia środków na inwestycje, w tym na drogi. Naszym zdaniem ta reforma w tym kształcie jest niepotrzebna. Naszym zdaniem ma ona na celu jedno: wyhodować nowego człowieka na wzór i podobieństwo Jarosława i Lecha Kaczyńskiego.

Akcja zbierania podpisów na terenie Miasta Radomsko i Powiatu Radomszczańskiego ruszyła dziś i potrwa do końca marca. Członków komitetu będzie można spotkać m.in. na ulicach. Nie zabranie też tematycznych happeningów i publicznych debat.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD