W RADOMSKU ODSŁONIĘTO MURAL DLA RÓŻEWICZA
Twórczość Tadeusza Różewicza inspiruje… I to do tego stopnia, iż upomina się o nią sztuka nowoczesna. Wymiernym tego dowodem jest odsłonięty dziś na jednej ze ścian budynku przy ul Bugaj 4 w Radomsku mural. Wydarzenie odbyło się w ramach trwającego w naszym mieście Różewicz Open Festiwal.
Inspiracją dla uczestników konkursu była myśl przewodnia tegorocznej edycji ROF: „Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…”. Wygrała praca Anny Tarnowskiej.
– Wybraliśmy projekt, który cechuje się dużą indywidualnością. Podczas oceny prac braliśmy też pod uwagę możliwość zrealizowania obrazu w tak dużej skali – mówi Jacek Chrostowski, przewodniczący konkursowego jury.
Wykonawcą muralu jest Marek Barski. – Projekt został wykonany techniką mieszaną, czyli przy pomocy farby elewacyjnej oraz z sprayu. Był on wykonywany ze zwyżki, co nie ukrywam było ciekawym dla mnie doświadczeniem – wyjaśnia.
Lokalizacja muralu nie jest przypadkowa. W budynku przy ul. Bugaj 4 przed laty znajdowała się szkoła podstawowa, do której uczęszczali bracia Różewiczowie.
Odsłonięty dziś mural nie jest jedynym nowoczesnym wyrazem twórczości Braci Różewiczów.
O Braciach Różewiczach oraz Różewicz Open Festiwal przypomina radomszczanom również mural znajdujący się na ścianie kamienicy ul. Przedborskiej, który został odsłonięty w 2013 roku oraz mural na ścianie kamienicy budynku przy ul. Reymonta 11 w Radomsku odsłonięty w ramach ROF w 2015 roku.