MURAL NA 100. URODZINY JANUSZA RÓŻEWICZA

Reklama

Na elewacji budynku przy ulicy Kościuszki 13 odsłonięto dziś nowy mural. Prezentuje on portret Janusza Różewicza, powstał dla uczczenia setnej rocznicy jego urodzin.

Janusz Różewicz uczęszczał do Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, gdzie zaczął pisać pierwsze wiersze. W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu „Polska Zbrojna”. Prenumerował czasopisma literackie, korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego. Był przewodniczącym komitetu redakcyjnego oraz współtwórcą biuletynu „Jednodniówka”, który wydawano podczas Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty w 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W numerze z lipca 1939 r. znalazło się kilka jego wierszy Janusza.

Janusz wprowadził młodszych braci w świat kina i sztuki. Po wybuchu II wojny światowej działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami “Gustaw” i “Zbyszek”. Aresztowany w czerwcu 1944 r. przez gestapo, został stracony 7 listopada 1944 r. Został pochowany o na cmentarzu w Łodzi.

Mural wykonany został przez Marcina i Iwonę Wilkoszewskich oraz Cypriana Łukasika. Artyści podkreślali, że podczas pracy inspirowali się twórczością Janusza Różewicza, malując elementy znajdujące się w jego poezji.
Mural powstał w ramach programu NIEPODLEGŁA, którego głównym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD