Z MYŚLĄ O MATCE I DZIECKU, CZYLI BEZPIECZNE PORODY W RADOMSKU
Ciężarne, u których stwierdzono patologię ciąży mogą rodzić dzieci w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Specjalistyczna opieka zapewniona zostanie także wcześniakom i chorym noworodkom. Stało się to możliwe dzięki przyznaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia II stopnia referencyjności dwóm oddziałom: ginekologiczno-położniczemu i neonatologii.
– Drugi stopień referencyjności oznacza bezpieczeństwo matki i dziecka – zauważa prof. Przemysław Oszukowski (lekarz ginekolog i położnik). – Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że w radomszczańskim szpitalu mogą przychodzić na świat wszystkie dzieci, nawet te które tuż po narodzinach wymagają specjalistycznej opieki – dodaje.
Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego zwraca uwagę na to, iż mentalnie i fachowo oddział jest przygotowany do prowadzenia ciąży, nawet tej zagrożonej. – Mamy bardzo dużo specjalistów, doskonały sprzęt. Od stycznia mamy podwójne dyżury, na których dyżurują specjaliści – przyznaje Stefan Zejda.
O fachowości świadczy chociażby obecność na oddziale ginekologiczno – położniczym prof. Oszukowskiego, a na neonatologii prof. Janusza Świetlińskiego (neonatolog, pediatra). – To, co my możemy dać zawiera się w stwierdzeniu: opieka skoncentrowana na rodzinie. Z punktu widzenia matki, ojca najważniejsze jest to, aby tuż po narodzinach być ciągle z dzieckiem. Rodzice nie chcą rozdzielenia z dzieckiem z powodu tego, że maluch jest chory. Oni chcą być ciągle z nim. Dzięki II stopniowi referencyjności możemy to zagwarantować – podkreśla kierownik oddziału neonatologii, prof. Janusz Świetliński.