Nadzwyczajne spotkanie wspólników SIM Łódzkie

Reklama

W Radomsku odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Głównym celem spotkania było przeniesienie własności działek inwestycyjnych z miast i gmin na spółkę SIM Łódzkie.


Do aportu podeszło pięć samorządów: Bełchatów, Gmina Bełchatów, Brzeziny, Sieradz oraz Skierniewice. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy udziałowcy, przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz online: wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra oraz wiceminister Rozwoju i Technologii, odpowiedzialny za budownictwo.

SIM może rozpoczynać proces inwestycyjny budowy mieszkań na tych działkach. Wniesienie gruntów do spółki kończy okres skomplikowanych przygotowań i otwiera kolejny etap prac dla SIM Łódzkie oraz samorządów tworzących tą inicjatywę. – powiedział wiceminister Krzysztof Ciecióra zapewniając o swym wsparciu.

Po przekazaniu działek rozpoczniemy przygotowanie dokumentacji projektowych i uzyskanie pozwoleń niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji –  powiedział prezes zarządu Tomasz Ślęzakiewicz.

SIM zakłada budowę mieszkań po atrakcyjnych cenach, na warunkach, które są szczególnie korzystne dla samorządu i przede wszystkim przyszłych mieszkańców. Program odwraca logikę funkcjonowania inwestycji mieszkaniowych w Polsce, stawiając nacisk na budowanie w miastach powiatowych, znacznie obniżając ich koszty.

Proces inwestycyjny powierzony spółce SIM obejmuje prowadzenie całego, złożonego procesu inwestycyjnego. Od pozyskania gruntu, poprzez projektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, wybór wykonawców oraz materiałów do realizacji inwestycji, budowę, wykończenie aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku i jego zasiedlenie przez najemców. Gwarancją transparentności działalności spółki w procesie inwestycyjnym jest ogłaszanie przetargów i stosowanie Prawa Zamówień Publicznych.

Szacunkowe plany inwestycyjne w oparciu o umowę spółki przewidują budowę 647 mieszkań, w tym przewiduje się dla każdej inwestycji po kilka lokali usługowych. Powierzchnia użytkowa mieszkań będzie wynosić od 25 do 80 m2. Jedynie mieszkania użytkowane przez rodziny wielodzietne mogą mieć większy metraż. W celu sfinalizowania kosztów realizacji inwestycji spółka będzie ubiegać się o hybrydowe finansowanie tj. o preferencyjny kredyt SBC oraz bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat, który wynosi 10% kosztów inwestycji.

Projektowane budynki będą dostosowane do istniejących lub uzyskiwanych zapisów planistycznych, różnić się będą przede wszystkim wysokością, by zoptymalizować proces projektowy oraz ograniczyć koszty pozyskania dokumentacji.



Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD