Narodowe Czytanie w MBP w Radomsku [FOTO]

Reklama

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprosiła do wzięcia udziału w akcji Narodowego Czytania i wspólnego czytania dzieł, które tworzą kanon polskiej literatury. W tym roku była to powieść Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”.


“Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. “Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. “Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Z okazji obchodów Narodowego Czytania w bibliotece w Radomsku 6 września zorganizowane zostało spotkanie z Iwoną Katarzyną Pawlak, polską aktorką filmową i teatralną, odtwórczynią postaci Justyny Orzelskiej w adaptacji powieści Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”.

Natomiast w dniu wydarzenia, oprócz czytania fragmentów powieści, odbyła się też projekcja filmu “Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego, Karola Chodury i Marii Burdeckiej. A zwieńczeniem był koncert Adama Szabata “Pieśni Kresów naszych”.

Z okazji Narodowego Czytania, radomszczańska biblioteka otrzymała okolicznościową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, którą składano pamiątkowy stempel na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach “Nad Niemnem”. A ci którzy nie mieli swojej książki, rozdane zostały pamiątkowe egzemplarze powieści opatrzone również stemplem.

Była to XII edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Muzeum Pałac Herbsta, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi, Filharmonia Łódzka, Archiwum Państwowe w Łodzi, Łódzki Dom Kultury, Gmina Kowiesy, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku.Czytaj też: Bieg Ekstremalny Radmagedon 2023 na Wymysłówku [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD