NFZ ZAPŁACI ZA NADWYKONANIA

Blisko 3 mln złotych otrzyma Szpital Powiatowy w Radomsku w ramach tzw. nadwykonań, zrealizowanych przez tę placówkę w 2016 roku.
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia porozumiał się z niemal wszystkimi placówkami medycznymi co do zapłaty za świadczenia wykonane ponad umowy z NFZ zarówno w roku 2016, jak i poprzednich latach*.
Zaledwie 155 tysięcy złotych wynosi kwota nieopłaconych nadwykonań za leczenie szpitalne w Łódzkiem. Dla porównania na koniec roku 2013 kwota nieopłaconych nadwykonań w leczeniu szpitalnym wynosiła 89 milionów złotych.
– Dobry rok łódzkiego oddziału. Szybko reagowaliśmy na pojawiające się nadwykonania i na rosnące kolejki. Wiedzieliśmy, że nasi partnerzy, dyrektorzy szpitali i poradni, zdają sobie sprawę z naszych finansowych ograniczeń i z tego, że muszą respektować zapisy kontraktu. Te szpitale, które potrafiły tak zorganizować pracę, aby dodatkowe pieniądze, które trafiały do nich w ciągu roku, wydać na leczenie pacjentów, na pewno są zadowolone – mówi Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.
53,2 miliona złotych to dodatkowe pieniądze za świadczenia wykonane ponad umowę z ŁOW NFZ na rok 2016, które właśnie trafiają na konta placówek medycznych w Łódzkiem. Fundusz płaci ponad limit nie tylko za leczenie zawałów, udarów czy opiekę hospicyjną, ale także za wizyty u logopedy, ortodonty, rehabilitanta, czy za leczenie autystyków.
Ile pieniędzy dostaną szpitale, poradnie i gabinety stomatologiczne? Tysiąc złotych to najniższa, adekwatna do nadwykonań, kwota zapłaty, którą otrzyma jeden z gabinetów stomatologicznych w Łodzi. Najwięcej pieniędzy, prawie 6 milionów złotych otrzyma Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, które kompleksowo diagnozuje i leczy chorych na raka pacjentów i jest jedynym w regionie centrum urazowym.
Priorytetem dla Łódzkiego OW NFZ było opłacenie świadczeń nielimitowanych, czyli leczenia zawałów, porodów, leczenia noworodków. W całości zostało opłacone także między innymi leczenie, z którego korzystali podopieczni hospicjów i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Łódzki Fundusz przeznaczył dodatkowo 1, 091 miliona złotych na zapłatę za leczenie pacjentów hospicjów domowych, stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej.
NFZ opłacił także świadczenia ponad limit udzielone pacjentom najciężej chorym, w tym chorym na nowotwory. Za chemioterapię NFZ zapłacił dodatkowo 590 tys. złotych, a za leczenie w ramach programów terapeutycznych 2,3 miliona złotych. Terapie pacjentów w ramach kilkunastu nowoczesnych programów lekowych kosztowały NFZ 2 miliony złotych ponad zaplanowaną na ten cel kwotę. Największą dodatkową kwotę – 1,1 miliona złotych – NFZ zapłacił za leczenie w ramach programu leczenia raka piersi. Z terapii nowoczesnymi lekami w tym programie korzystało 327 kobiet. Średni miesięczny koszt terapii jednej pacjentki to około 5 tys. złotych.
Leczenie psychiatryczne wykonane ponad limit Fundusz opłacił w całości kwotą 2,3 miliona złotych. Za leczenie pacjentów z autyzmem i innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju NFZ zapłacił dodatkowo 82 tysiące złotych.
Kwotą prawie 1,4 miliona złotych NFZ sfinansował badania TK i RM. Liczba zlecanych przez lekarzy badań rośnie z każdym rokiem, ich wartość diagnostyczna jest najważniejsza w leczeniu nowotworów, urazów, schorzeń neurologicznych. Największą liczbę wykonanych ponad limit badań sprawozdało Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, szpital otrzymał dodatkowo 870 tys. złotych.
9 milionów złotych otrzymają poradnie specjalistyczne wszystkich zakresów (także np. logopedyczne), które przyjęły pacjentów ponad ustalony limit. W poradniach endokrynologicznych nadwykonania wynosiły od kilkuset złotych do prawie 40 tysięcy w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Nadwykonania są stosunkowo niewielkie, ponieważ NFZ w trakcie roku dofinansowywał ten rodzaj leczenia, skracając tym samym kolejki oczekujących na pierwszą wizytę. W sumie 86 tysięcy złotych trafi do poradni endokrynologicznych w Łódzkiem.
424 tysiące złotych otrzymają poradnie ginekologiczne, które opiekowały się pacjentkami w ramach programu badań prenatalnych. Badania w ramach programu umożliwiają wczesną identyfikację ryzyka wad płodu i wczesne rozpoznanie wad płodu. Umożliwia to leczenie dziecka już w okresie życia płodowego. Pozwala także rodzicom na przygotowanie się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki natychmiast po narodzeniu chorego dziecka. NFZ finansuje kilka programów profilaktycznych, program badań prenatalnych jest jedynym programem, w którym z badań korzysta więcej kobiet niż zaplanował NFZ.
Stomatologia to kolejny zakres świadczeń, w którym NFZ – kwotą 903 tys. złotych – opłacił w całości leczenie pacjentów. Za leczenie ortodontyczne dzieci w kilkunastu gabinetach ortodontycznych w Łódzkiem Fundusz zapłacił dodatkowo 100 tys. zł.
*poza sprawami sądowymi z lat ubiegłych, które są w toku.
Szpital Powiatowy w Radomsku otrzyma blisko 3 miliony złotych dodatkowych pieniędzy ponad umowę za rok 2016. Największe kwoty nadwykonań, które zostały opłacone przez NFZ dotyczą oddziałów:
- Oddział pediatryczny – 406 tys. zł
- Oddział chirurgii ogólnej – 573 tys. zł
- Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu – 290 tys. zł.
(info: NFZ w Łodzi)