„Nie wahaj się – uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!” [VIDEO]
Chora na ostrą białaczkę szpikową Ania Zbierańska, ale także wiele innych osób potrzebuje naszej pomocy. Konferencję w tej sprawie zorganizowała dzisiaj Fundacja DKMS.
„Nie wahaj się – uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku!”. Akcja dedykowana jest 16-letniej Ani Zbierańskiej, mieszkance Kamieńska, uczennicy liceum w Radomsku, która zachorowała na ostrą białaczkę szpikową oraz innym pacjentom chorującym na nowotwory krwi i szukającym, jak Ania, swojego dawcy niespokrewnionego.
Świat Ani z Kamieńska od października zeszłego roku zmienił się całkowicie. Niedługo skończy 16 lat. Zaczęła naukę w liceum w Radomsku. Jest pełna pasji i radości.
Ania nigdy nie chorowała
–W październiku zeszłego roku Ania gorzej się czuła, była osłabiona i bolała ją głowa. Wydawać by się mogło, że to jesienne przeziębienie. Jednak objawy zaniepokoiły rodziców dziewczyny. Ania nigdy nie chorowała. Dlatego, gdy tylko zaczęła się gorzej czuć, szukaliśmy przyczyny. To nie była normalna sytuacja u naszej córki-wspomina Waldek, ojciec Ani.
Wizyta u lekarza przyniosła niespodziewaną diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Ta wiadomość na chwilę zatrzymała świat Ani i całej rodziny – Ania trafiła na oddział hematologi. Rozpoczęła cykl badań i leczenie chemioterapią. Została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku. Niestety nikt z nas, ani my, rodzice, ani siostra, nie możemy być dawcami dla Ani. Niezbędna jest pomoc Dawcy niespokrewnionego – dodaje Pan Waldek
Nie wahaj się – uratuj mi życie!”
W sierpniu mieszkańcy Kamieńska, Radomska i okolic będą mieli okazję dołączyć do grona potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Punkty rejestracji Dawców będą ogólnodostępne.
Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna. Polega na odpowiedzi na kilka pytań, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka na 3 pałeczki. We wszystkim pomogą wyszkoleni wolontariusze– wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.
Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku. Nie wahaj się – uratuj mi życie! – apeluje Ania wraz z rodzicami.
Punkty rejestracyjne
- Sobota, 12 sierpnia, godz. 12:00-18:00 – Piknik Wojskowy w Kamieńsku, Targowisko Miejskie w Kamieńsku.
- Sobota, 12 sierpnia, godz. 12:00-18:00 – Dzień Dawcy Szpiku dla Ani, Miejski Dom Kultury w Radomsku.
- Niedziela, 13 sierpnia, godz. 15:00-19:00 – Piknik Strzelecki, Strzelnica Sportowa LOK w Radomsku
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:
- między 18 a 55 rokiem życia,
- w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
- świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.
Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków),
- pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków),
- szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!
Każdy może pomóc
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi m.in. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Druga szansa na życie
Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu pacjentów otrzymuje drugą szansę na życie. Dawstwo komórek macierzystych jest anonimowe, ale jeśli prawo danego kraju na to pozwala, a dawca i biorca chcą się spotkać, to jest to możliwe po minimum 2 latach od pobrania.
Fundacja DKMS działa od 2008 roku, a jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych lub szpiku. W ciągu 10 lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 680 000 potencjalnych dawców – teraz i ty możesz dołączyć do tego grona. Rejestracji można także dokonać online, bez wychodzenia z domu. Kliknij w link https://www.dkms.pl/pl/wirtualny-dzien-dawcy
W dzisiejszej konferencji wzięli udział włodarze Radomska i Kamieńska, Katarzyna Dzwonkowska, dawczyni faktyczna z Radomska, która dała szansę na życie i Natalia Banasik, przedstawicielka Fundacji DKMS