Niecodzienna lekcja historii w Mechaniku

Reklama

Wyjątkowa lekcja historii, dedykowana uczniom klas mundurowych odbyła się 16 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku. Głównym prelegentem był prezes stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi – Jarosław Olbrychowski, który w swoim wystąpieniu przedstawił genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, skupiając uwagę na funkcjonowaniu jej na ówczesnym obszarze województwa łódzkiego.

Z niezwykłą pasją opowiadał o etosie zawodu policjanta dawniej i dzisiaj. Podkreślał, że dla każdego policjanta, mimo upływu czasu najważniejsze wartości – “Bóg, Honor, Ojczyzna” pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka czy szerzej, społeczeństwa. Zaznaczył, że policjanci II RP powinni być godnie naśladowani przez współczesnych mundurowych. To policjanci stoją na straży prawa, pomagają słabszym, ścigają przestępców, dbają o spokój i porządek publiczny. Dlatego są bardzo ważną grupą społeczną. Prezes stowarzyszenia podkreślił, że te trzy miejsca zbrodni popełnionej na polskiej ludności – Ostaszków, Kalinin, Miednoje nierozerwalnie są związane z etosem służby funkcjonariuszy PP. To tam zginęło blisko 8 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, każdy poprzez strzał w tył głowy. Misją rodzin policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji, ich poświęcenia dla ojczyzny.  Prezes stowarzyszenia przybliżył również młodzieży sylwetkę pułkownika Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego, komendanta Policji II RP w latach 1926-1935, obecnie patrona policjantów garnizonu łódzkiego. Na ręce dyrektora szkoły –  pani Ewy Grodzickiej wręczył pamiątkowy portret Janusza Maleszewskiego – opowiada nadkom. Aneta Wlazłowska, oficer prasowy KPP w Radomsku.

 

Uczestnicy mogli zobaczyć specjalnie na tą uroczystość przygotowaną wystawę odznaczeń i odznak policyjnych pochodzących ze zbiorów prywatnych I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku – podinsp. Radosława Malanowskiego.

Dodatkowo, policyjny profilaktyk społeczny – asp. Agnieszka Kropisz podczas swojego wystąpienia zachęcała młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD