NIELEGALNY CMENTARZ?

Reklama

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż cmentarz przy ul. Piaskowej w Radomsku jest samowolą budowlaną. Tak twierdzi Mariusz Stolarczyk – właściciel nieruchomości gruntowej, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii.

DSCN3947

Nekropolia przy ul. Piaskowej powstała w 1991 roku. Jej zarządcą jest parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku.

– Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż na ten cmentarz nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie na zgody Sanepidu, nie zachowane są strefy ochronne. Poza tym parafia jest właścicielem tylko jednej z czterech działek, na których cmentarz się znajduje – twierdzi Mariusz Stolarczyk, właściciel nieruchomości gruntowej, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii.

Na potwierdzenie swoich słów pan Mariusz pokazuje dokument zatytułowany „Wskazania lokalizacyjne” wydany w 1989 roku. – Dokument dotyczy parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku i lokalizacji  cmentarza na działce nr 48 przy ulicy Świerczewskiego 192. To jest zupełnie inna lokalizacja cmentarza. Lokalizacja nie dotyczy ulicy Piaskowej –  zauważa M. Stolarczyk. – Na lokalizację przy ul. Świerczewskiego 192 (obecna ul. Przedborska 192) parafia uzyskała wstępnie opinię sanitarną, jednakże przy tej ulicy żaden cmentarz nie powstał. Natomiast, jeżeli chodzi o cmentarz przy ul. Piaskowej parafia nie ma żadnego tytułu prawnego. Nie przedstawia też żadnych dokumentów legalizujących cmentarz znajdujący się przy ul. Piaskowej – dodaje pan Mariusz.

DSCN3960 DSCN3959 DSCN3958

Stolarczykowi nie zależy na likwidacji nekropolii. Chodzi mu o jej legalizację, bo… – Moim celem jest ustalenie, czy ten cmentarz faktycznie jest nielegalny. Obecnie z mojego powództwa toczą się dwa postępowania administracyjne w tej sprawie. Jedno przed inspektorem nadzoru budowlanego w Radomsku, drugie przed prezydentem miasta Radomsko.  Nieuregulowanie staniu prawnego cmentarza odbija się na moich działkach. Pytanie, kto pokryje straty? Czy parafia jako inwestor, czy Urząd Miasta, jeśli wyda plan zagospodarowania przestrzennego, który jest wymogiem legalizacji cmentarza? Gdy cmentarz będzie legalny, będę miał podstawę do ubiegania się o odszkodowanie – wyjaśnia Mariusz Stolarczyk.

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji radni mieli zdecydować o przekazaniu miejskich działek, na których znajduje się część cmentarza na rzecz parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku. – Sytuację trzeba rozwiązać, ponieważ na miejskiej działce znajdują się groby. Wystąpiłem z inicjatywą do rady miejskiej, by przekazać te działki jako darowiznę parafii, by będąc już ich właścicielem podjęła działania zmierzające do legalizacji cmentarza – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Jaką decyzję podejmą radni okaże się w najbliższy piątek (15 lipca). Dziś, ze względu na przerwanie posiedzenia rajcy nie procedowali sprawy.
– Część radnych zapoznała się dokumentacją i twierdzą, że jest to bardzo poważna sprawa. Zbyt poważna by podejmować ją na dzisiejszej sesji – zauważa Mariusz Stolarczyk.

Właściciel działek zapewnia, iż jego celem nie jest likwidacja cmentarza. Chce jedynie, żeby parafia spełniła wszelkie wymagania prawne do legalizacji cmentarza. Jeśli jego przypuszczenia co do braku legalności nekropolii się potwierdzą, to wystąpi o odszkodowanie.

– Jest to dla mnie duża strata w wartości działek. Pytanie kto ją pokryje? Czy parafia jako inwestor czy Urząd Miasta jeśli wyda plan zagospodarowania przestrzennego, który jest wymogiem legalizacji cmentarza. Gdy cmentarz będzie legalny, będę miał podstawę by żądać odszkodowania – wyjaśnia Mariusz Stolarczyk.

Jak wyjaśnia prezydent miasta Radomska, Jarosław Ferenc,  z posiadanych przez niego informacji wynika, że we wczesnych latach 90-tych ówczesny prezydent Mieczysław Pawłowski podpisał porozumienie z proboszczem parafii o lokalizacji cmentarza.

– Sytuację trzeba rozwiązać, ponieważ na miejskiej działce znajdują się groby. Wystąpiłem z inicjatywą do rady miejskiej by przekazać te działki  jako darowiznę parafii, by będąc już właścicielem próbowała legalizować cmentarz – zauważa prezydent Ferenc.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD