Noc Muzeów 2022 w Muzeum Regionalnym w Radomsku [FOTO]

Reklama

Noc Muzeów to jedyna taka noc! Wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które przykuwa uwagę wszystkich ciekawych historii, przeszłości, ale i też kultury i sztuki. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, w sobotę (14 maja) otworzyło swe drzwi dla zwiedzających.


Noc Muzeów to świetna okazja do zwiedzenia placówki w nietypowych okolicznościach. Radomszczańskie muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory. Wszyscy, którzy odwiedzili tego dnia muzeum mogli obejrzeć siedem wystaw stałych:

  • Gabinet Stanisława Sankowskiego – ekspozycja powstała dzięki prywatnym zbiorom udostępnionym przez rodzinę profesora Sankowskiego. Na wystawie znajduje się biurko, etażerka z publikacjami, dokumenty, okulary profesora oraz liczne ordery za zasługi.
  • Pradzieje ziemi radomszczańskiej – wystawa archeologiczna jest podsumowaniem dotychczasowych prac nad badaniami regionu radomszczańskiego. Najstarsze zabytki pochodzą z epoki kamienia. Ciekawym zabytkiem z tej epoki, jest cios mamuta z kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie;
  • Z dziejów miasta Radomska – wystawa historyczna, obrazuje dzieje od momentu otrzymania przez Radomsko praw miejskich w 1266 roku do końca II Rzeczypospolitej;
  • W okupowanym Radomsku – wystawa od 1 września 2009 roku mieści się w zabytkowym budynku aresztu miejskiego na dziedzińcu Muzeum. Cele przystosowano do prezentacji archiwaliów i muzealiów związanych z okresem II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Radomsku;
  • Powojenne Radomsko 1945-1989. Opowieść o PRL – wystawa przedstawia życie Radomska (polityczne, przemysłowe, kulturalno-rozrywkowe, sportowe) na tle ogólnopolskich wydarzeń z tego okresu;
  • Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku – wystawa etnograficzna, której głównym źródłem do przygotowania była “Encyklopedia Rolnictwa” wydana w 1874 roku. Można dowiedzieć się o włościanach żyjących na wsi w okolicy Radomska;
  • Zbiory sztuki w radomszczańskim muzeum – ekspozycja prezentuje malarstwo, rzeźbę i rzemiosło artystyczne, pokazane tak, by uzyskać wrażenie fragmentów wnętrz mieszkalnych z meblami, artystycznymi wyrobami przeznaczonymi do użytku domowego i obrazami na ścianach.

Można było również obejrzeć wystawę czasową “Zwierzęta wokół nas” ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego (wystawa dostępna jest od 21 marca br.).



Z okazji Nocy Muzeów swój wernisaż miała wystawa “Verkreanto – Jan Depta Malarstwo i rysunek”. Jan Depta-Verkreanto urodził 6 grudnia 1949 roku w Radziechowicach Pierwszych koło Radomska. Obecnie mieszka i tworzy w Nowym Sączu. Tematyka prac Verkreanto jest zróżnicowana: od pejzażu po życie społeczne. Ujawniają się w niej elementy Alegorii, prymitywizmu, ekspresjonizmu, symbolizmu i surrealizmu. Tworzy w różnych technikach (ołówek, kredka, pastel, akwarela, tusz). Artysta brał udział w wielu plenerach i wystawach, był nagradzany w konkursach plastycznych.



Nie lada wydarzeniem z okazji Nocy Muzeów był wykład archeologa Krzysztofa Błaszczyka na temat wstępnego podsumowania badań wykopaliskowych na ulicy Reymonta oraz parkingu przy ulicy Jana Pawła II. W tym miejscu odkopano średniowieczny cmentarz.

Jak widzicie państwo szkieletów jest bardzo dużo. Znaleźliśmy ich około 70. Część była cała, a część niestety zniszczona. Ci ludzie byli ubodzy, świadczy o tym brak trumien, byli chowani tylko w jakiś tkaninach, które po wielu latach uległy destrukcji. Byli również kalecy, znajdowaliśmy groby, w których brakowało kości nogi, ręki czy stopy. Nie znaleźliśmy również przy kościach żadnych ozdób, monet. Z tego też względu mamy problem z datowaniem tych szkieletów. Antropolog jedynie mógł wskazać płeć i określić wiek pochowanej osoby. Cmentarz znajdujący się przy kościele św. Ducha oraz sam kościół były krańcem miasta, czyli w miejscu, gdzie dziś mieści się Dom Rzemiosła. W dolinie Radomki, czyli na ówczesnych bagnach ludzie w tamtych czasach nie mieszkali. Pod jedną z jam grobowych, wyszedł obiekt archeologiczny – ziemianka, która stanowi element średniowieczny. Znaleźliśmy tam potłuczone garnki i inne elementy ceramiki – opowiadał zgromadzonym archeolog Krzysztof Błaszczyk.



W przerwie na zwiedzanie można było posilić się sytą grochówką, którą przygotowało Stowarzyszenie Centrum Pomocy Panaceum w Radomsku.

Wśród pozostałych atrakcji z okazji Nocy Muzeów na placu przed muzeum zaparkowały zabytkowe pojazdy z Klubu Weterani Szos Radomsko.


Czytaj więcej: Noc Muzeów: Zabytkowe automobile zaparkowały przed Muzeum w Radomsku [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD