Nowi ochotnicy w szeregach Łódzkich Terytorialsów

Reklama

Wczesnym rankiem w sobotę 14 listopada kandydaci do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawili się przed bramą 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu. Wśród 30 ochotników, którzy mają od 18 do 50 lat, jest 10 kobiet.

Z początkiem października bieżącego roku Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, nadal jednak prowadzony jest nabór do formacji oraz odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zawsze chciałem wstąpić do wojska, ale z różnych przyczyn nie było to możliwe. Najpierw studia, następnie założenie rodziny. Cieszę się, że mam możliwość pogodzenia dotychczasowego życia zawodowego ze służbą w wojsku. Moja rodzina zaaprobowała mój wybór, a ja liczę na swój dalszy rozwój w Wojskach Obrony Terytorialnej – powiedział Paweł Binkowski, jeden z kandydatów do służby w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Po zarejestrowaniu się na punkcie ewidencyjnym ochotnicy przeszli test sprawności fizycznej, pobrali umundurowanie i ekwipunek, odbyli szkolenia z zakresu m.in. bhp, p.poż. oraz ochrony informacji niejawnych. Po przydzieleniu broni kandydaci rozpoczynają na terenie koszar w Kutnie „szesnastkę”, której zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa. Podczas szkolenia duży nacisk kładziony jest na nabycie praktycznych umiejętności z posługiwania się bronią, zasad udzielania pierwszej pomocy, podstaw taktyki i topografii  wojskowej – tłumaczy Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9ŁBOT.

W przedostatnim dniu kandydaci do terytorialnej służby wojskowej odbędą egzamin końcowy zwany „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu szereg zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej, kilkukilometrowej trasie. Jeśli pomyślnie go zaliczą, 29 listopada w Zgierzu złożą przysięgę na sztandar 9ŁBOT.

Ze względu na sytuację epidemiczną szkolenie odbywa się w reżimie sanitarnym i małych grupach.

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w Wojskach Obrony Terytorialnej powinny skontaktować się (najlepiej telefonicznie) z najbliższą Wojskową Komendą Uzupełnień (w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim) by móc rozpocząć proces rekrutacyjny.

fot.9ŁBOT

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD