NOWOCZESNE AUTOBUSY – BLISKO, CORAZ BLIŻEJ. JEST ZGODA KE

Reklama

Hybrydowe autobusy i nowoczesne wiaty przystankowe w Radomsku? Wszystko wskazuje na to, iż marzenia miejskiego przewoźnika urzeczywistnią się. Komisja Europejska wyraziła bowiem zgodę na przesunięcie przez Marszałka Województwa Łódzkiego środków finansowych w ramach osi priorytetowej, w ramach której ogłoszony był konkurs na niskoemisyjny transport miejski. Taką – nieoficjalną póki co informację przekazał prezes MPK w Radomsku Robert Gloc.

– Z moich informacji wynika, iż w ubiegłym tygodniu do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dotarło pismo z Brukseli o przesunięciu środków finansowych dla miast znajdujących się na liście rezerwowej, w tym dla Radomska. Mówię oczywiście o rozwoju komunikacji miejskiej, w tym o zakupie  autobusów – usłyszeliśmy od prezesa Roberta Gloca.

Wniosek Miasta Radomsko o przyznanie unijnych środków jest na trzecim miejscu (spośród czterech miejsc) listy rezerwowej. Jak informowaliśmy we wrześniu, Marszałek Województwa Łódzkiego zapewnił, że zrobi wszystko, by każdy wniosek z listy rezerwowej otrzymał dotację.

– Są to projekty bardzo istotne dla samorządów oraz mieszkańców – mówiła rzecznik Marszałka Województwa Łódzkiego Joanna Blewąska-Kołodziejczak.

Z racji tego, iż chodzi o unijne pieniądze, o ich rozdysponowaniu musi zadecydować Komisja Europejska. Ta, jak mówi prezes Gloc decyzję podjęła. – Czekamy teraz na oficjalne pismo od  pana marszałka. Spodziewamy się go na dniach – przyznaje prezes MPK Radomsko.

Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej oznacza jedno: nareszcie na ulice Radomska wyjadą nowoczesne autobusy, zmieni się też wygląd wiat przystankowych. – Wniosek przewiduje zakup 8 nowoczesnych autobusów, w tym 4 autobusów hybrydowych i 4 Euro 6 oraz rewitalizację 17 przystanków. Większość z nich zostanie wyposażona w tablice elektroniczne pokazujące rzeczywisty czas kursowania autobusów – przyznaje szef MPK.

Realna data wyjazdu nowych autobusów na ulice naszego miasta to druga połowa 2018 roku.

KOMENTARZ URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO W ŁODZI:

– Nie ma jeszcze oficjalnej zgody na przesunięcie środków, które pozwoliłyby na dofinansowanie projektów znajdujących się na liście rezerwowej po konkursie dot. transportu niskoemisyjnego. Jednak z rozmów, jakie prowadzi Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego można wyczytać gotowość Komisji Europejskiej do zaakceptowania proponowanego przez nas rozstrzygnięcia. Musimy jednak zaczekać na oficjalną zgodę na piśmie. Po wyrażeniu tej zgody pozostanie tylko przyjęcie przez Zarząd Województwa Łódzkiego decyzji, by środki te zostały przeznaczone na dofinansowanie wniosków pozostających na liście rezerwowej. Dodam, że kwota, o przeniesienie której wnioskuje Zarząd Województwa Łódzkiego, wystarczy na pokrycie wszystkich projektów czekających w rezerwie na dofinansowanie – powiedział nam Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD