Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Publicznym Przedszkolu nr 5 w Radomsku

Reklama

Obchodzony wprawdzie 20 listopada, jednak dziś świętowany był w Publicznym Przedszkolu nr 5 w Radomsku – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.


Dla swoich podopiecznych przedszkole zorganizowało multimedialną lekcję na temat praw i obowiązków dziecka, w której na zaproszenie nowej dyrektor Katarzyny Łągiewki, uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc.

Były piosenki, tańce, film edukacyjny i było składanie “serduszek przyjaźni”. Dzieci dowiedziały się, o tym jakie mają prawa – o tym, że mają m.in. prawo do życia, prawo do mieszkania z rodzicami, prawo do opieki medycznej – choć najbardziej zapadło im w pamięć i chyba ciężko się temu dziwić, prawo do zabawy.

Na zakończenie lekcji prezydent, z racji, że jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, wręczył dzieciakom mały upominek. Miniaturowe, pluszowe misie z logo miasta na koszulkach.

7 listopada 2014 r. Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wybrana data, czyli 20 listopada, nawiązuje do 1989 r. i przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka.

Inicjatorami i współtwórcami Konwencji o Prawach Dziecka byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk zainspirowani myślą Janusza Korczaka, który jako pierwszy apelował o podmiotowe traktowanie najmłodszych. Jest to najbardziej rozpowszechniony dokument dotyczący praw człowieka; podpisały go wszystkie państwa na świecie i prawie wszystkie ratyfikowały – Polska w 1991 r.

Celem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Święto to ma również zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat.


Czytaj też: 100-lecie PSP 4 w Radomsku: Czytanie Mistrza Reymonta

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD