Ogólnopolskie działania policji na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Reklama

W środę, 28 września na terenie województwa łódzkiego podobnie, jak w całym kraju będą prowadzone policyjne działania pod nazwą „NURD”. Determinantą do realizacji tego typu działań jest przede wszystkim troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni karoserią auta, a wręcz w zetknięciu z pojazdem są najbardziej poszkodowani.


To już kolejny raz, gdy na terenie naszego województwa przeprowadzane są działania skierowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli w największym procencie pieszych i rowerzystów, ale również kierujących hulajnogami. Nie należy zapominać że, w dużej mierze, to czy ta grupa użytkowników dróg będzie przez kierujących chroniona, zależy od nich samych.

Bezpieczeństwo ma dwie strony. Jedna leży po stronie niechronionych. Od  tego w jaki sposób zachowują się na drodze, gdzie ją przekraczają/przejeżdżają, czy zwracają uwagę na innych uczestników ruchu, czy dają się zauważyć. Druga zaś po stronie kierujących, czy zachowują ostrożność, czy nie przekraczają prędkości i to co w znacznej mierze jest najważniejsze czy obserwują drogę. I te właśnie obszary będą kontrolować policjanci drogówki z naszego garnizonu – mówi asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

Strefy, w których wyznaczone są miejsca dla przekraczania jezdni przez pieszych lub znajdują się przejazdy dla rowerzystów zawsze są oznaczone. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Warto zawsze mieć w pamięci fakt, że aby kierujący pojazdem mógł w porę zareagować i zatrzymać auto, należy spełnić jeden podstawowy warunek. Musimy zostać zauważeni!

Dlatego, pomimo iż pieszy ma pierwszeństwo nigdy nie powinien zapominać o obowiązku zatrzymania się i rozejrzenia. Rowerzystom zaś przypominamy, że nie tylko jest niechronionym, ale przede wszystkim pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale z tym prawem wiążą się również obowiązki. Jego przestrzenią jest droga dla rowerów, dedykowany pas ruchu lub jezdnia – dodaje Boratyńska.

Chodnik, który jest tak chętnie wykorzystywany przez rowerzystów jest przestrzenią zarezerwowaną dla pieszych i cyklista może się tam znaleźć wyjątkowo. Istnieją tylko trzy takie przypadki:

  • Pierwszy, to gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która również kieruje rowerem.
  • Drugi, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Trzeci, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, czy gęsta mgła), ale zawsze musi pamiętać i respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się chodnikiem.

To tylko kilka podstawowych zasad obowiązujących uczestników ruchu drogowego. Przestrzeganie ich przez każdą z grup użytkowników drogi pomoże nam wszystkim w bezpiecznym poruszaniu się po łódzkich drogach.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD