Oliwia Drzazga na Mistrzostwach Świata Kobiet i Mężczyzn w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej

Sztangistka Oliwia Drzazga na co dzień zawodniczka UMLKS Radomsko, wyjechała na Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

Mistrzostwa odbywają się w kompleksie olimpijskim księcia Faisala bin Fahda w Rijadzie. Zawody są najważniejszym w sezonie turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Nasza reprezentantka Oliwia Drzazga, wystartowała w poniedziałek (4 września) w kategorii wagowej 49 kg, w grupie C, kilkadziesiąt godzin przed najlepszymi z grup B i A. W dwuboju uzyskała wynik 165 kg (72 kg + 93 kg) zajmując 5 miejsce. Została sklasyfikowana na szóstym miejscu. Jednak po zakończeniu rywalizacji w grupach B i A ostatecznie zajęła 22. miejsce. W walce o medale w tej wadze mieliśmy pierwsze rekordy świata tych mistrzostw! Do tej pory najlepsze wyniki kat. 49 kg należały – w rwaniu 96 kg do Chinki Zhihui Hou, w podrzucie – 119 kg do Chanu Saikhom Mirabai z Indonezji i w dwuboju ponownie – Zhihui Hou – 213 kg.

Natomiast 5 września dwa z tych rekordowych ciężarów – poprawiła inna Chinka Jiang Huihua – w podrzucie 120 kg i dwuboju 215 kg. Drugie miejsce zajęła dotychczasowa rekordzistka dwubojowa Zhihui, tracąc do liderki 4 kilogramy. Jej pozostał jeszcze rekord świata w rwaniu. Brązowy medal w dwuboju wywalczyła reprezentantka Stanów Zjednoczonych Jourdan Delacruz – 200 kg (88 + 112).

W pierwszej męskiej kategorii wagowej mistrzostw – do 55 kg górą był Wietnam oraz Indonezja. Pierwsze miejsce zajął Lai Gia Thanh – 269 kg (123 + 146). Osiem kilogramów mniej w dwuboju uzyskał Ngo Son Dinh 262 kg (117+144). Po brąz sięgnął Thiada Somboon-uan z Tajlandii 259 kg (116+143).