Środa z Profilaktyką: pierwsza pomoc

Reklama

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta! Pierwsza pomoc to czynności, które podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby. Czy znasz podstawowe zasady pierwszej pomocy?


Według badań CBOS 67 proc. Polaków deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy. Tylko 19 proc. respondentów jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.

Prawdopodobieństwo, że staniemy się świadkami wypadku w domu lub w miejscu pracy jest bardzo duże. Życie poszkodowanego często zależy od świadków i ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Liczą się minuty!

Cztery tzw. złote minuty, to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca. Średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut w mieście i ok. 15 minut na terenach poza miastem.

Każdy z nas w jednej chwili może stać się ratownikiem i uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad:

  • Jeżeli zauważysz kogoś, kto potrzebuje pilnej pomocy medycznej, postaraj się w miarę możliwości mu pomóc albo jak najszybciej zadzwoń pod numer 999 lub 112.
  • Nie zwlekaj z udzieleniem pierwszej pomocy. O ludzkim życiu decydują często sekundy.
  • Zachowaj spokój. Jeżeli nie wiesz, jak sobie poradzić, od razu wezwij pomoc.

Czytaj też: Fotografia Marcina Kwarty zajęła pierwsze miejsce w konkursie Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2023

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD