MEBIN

„Operacja Czysta Rzeka” – sprzątanie terenów rzeki Warty

Czysty teren rzeki Warty wraz z przyległymi starorzeczami oraz okolice zbiornika w Zakrzówku Szlacheckim, 34 worki śmieci, stara opona i… żeliwny grill – to efekt akcji „Warto dbać o Wartę”, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji „Operacja Czysta Rzeka”.

Projekt „Operacja Czysta Rzeka” to jedna z największych ogólnopolskich akcji społecznych polegająca na skoordynowanej zbiórce odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych gmin i miast. Jej głównym celem jest aktywizacja turystyczno-rekreacyjna i promocja dolin rzek i ich naturalnych ekosystemów. Akcja zwraca uwagę na wszechstronny problem zaśmiecania terenów – szczególnie tych o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.

Deszczowa pogoda nie odstraszyła dzielnych wolontariuszy. Prawie 40 osób, podzielonych na małe grupy, by zachować zalecenia sanitarne, sprzątało podzielone na sektory tereny rzeki Warty wraz z przyległymi starorzeczami (na odcinku: od okolic starorzecza „Podkowa” w Jankowicach do ujścia dawnego koryta Warty – teren za mostem w Zakrzówku Szlacheckim).

Teren porządkowały całe rodziny – dziadkowie z wnuczętami i ich rodzice – ale też Ci, którzy na co dzień korzystają z uroków kąpieliska w Zakrzówku Szlacheckim: przedstawiciele Stowarzyszenia „Morsy z Radomska”, Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Kajakowo.pl. W akcję włączyła się także kadra pedagogiczna i wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „KAMIL”.

Bardzo dziękuję w imieniu Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, że mimo niesprzyjającej pogody dołączyli Państwo do tegorocznej edycji Akcji Operacja Czysta Rzeka. Mam nadzieję, że oprócz tego, że wspólnie posprzątamy ten piękny teren, ta akcja będzie też miała wymiar edukacyjny. Warto dbać nie tylko o Wartę, ale i inne miejsca równie urokliwe miejsca na terenie Powiatu Radomszczańskiego – mówiła Ewa Gajzler, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Ostatecznie zebrano 34 worki śmieci, oponę i żeliwny grill. Starorzecze Warty i okolice zbiornika w Zakrzówku Szlacheckim znów zachwycają swym naturalnym pięknem.


(Informacja, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Radomsku)


Czytaj też: Trwa konkurs „Gmina Przyjazna Rowerzystom 2021”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW