Select

Opłaty za ciepło w górę. PGK wprowadza nowe stawki. Są też pierwsze komentarze opozycji

Jubiler Ako

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku powiadomiło we wtorek (26 lipca) o zatwierdzeniu przez spółkę nowej taryfy dla ciepła. Nowe ceny będą obowiązywać od 16 sierpnia br., na okres 12 miesięcy.


Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 25 lipca 2022 r. została zatwierdzona nowa Taryfa dla ciepła.

Konstruując stawki w Taryfie sprzedawca zgodnie z przepisami prawa dokonuje kalkulacji na podstawie planowanych do poniesienia w okresie stosowania taryfy uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności koncesjonowanej. To oznacza, że wpływ na kalkulację stawek w taryfie mają zmiany cen najbardziej istotnych składników cenotwórczych – tłumaczy w komunikacie spółka.

W przypadku zakładów ciepłowniczych są to przede wszystkim koszty zakupu:

  • uprawnień do emisji CO2,
  • paliwa (miału węglowego),
  • transportu paliwa,
  • energii elektrycznej.

W dniu 30 czerwca 2022 r. Zarząd PGK Sp. z o.o. przesłał do Prezesa URE wniosek o zmianę taryfy w zakresie „Cen i opłat dla odbiorców zasilanych ciepłem za pośrednictwem sieci ciepłowniczej SW1″. Kalkulację nowej stawki oparliśmy o istotne zmiany warunków wykonywania działalności gospodarczej zaistniałe przede wszystkim w związku ze wzrostem kosztów zakupu paliwa technologicznego, czyli miału oraz wzrostem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla CO2. Reasumując nowe, wyższe stawki w taryfie wynikają ze znacznego wzrostu ceny miału węglowego – aż o 364,9% i ceny uprawnień do emisji CO2 – o 30,46% – można przeczytać w komunikacie PGK.

Cena węgla przyjęta w dotychczas stosowanej taryfie wynosiła 410 zł za tonę. W trakcie 2022 roku cena paliwa wzrosła i obecnie wynosi 1496 zł za tonę. Zakup uprawnień do emisji CO2 w ostatnio stosowanej taryfie oznaczał konieczność wydatkowania 300,87 zł/t, podczas gdy obecna cena to 392,53 zł/t.

Taryfa na ciepło zawiera kilka składowych, z których każda podlega odrębnej analizie i dopiero ich łączne zestawienie składa się na finalną cenę jaką płaci odbiorca. W nowej taryfie wzrosła np. cena ciepła, a obniżona została, mająca znaczący wpływ na finalny poziom ceny, “cena za zamówioną moc cieplną”.

Średnia cena energii cieplnej, która obejmuje jej wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję, w dotychczas stosowanej taryfie wynosiła 92,55 zł za GJ. Natomiast średnia cena tej energii cieplnej w nowej taryfie wynosi 126,99 zł za GJ. Oznacza to wzrost ceny o 37,21%.

Wszystkie podane wartości cen podane są cenami netto i należy do nich doliczyć podatek VAT.  Nowa Taryfa dla ciepła będzie obowiązywać od dnia 16 sierpnia 2022r. i została zatwierdzona na okres 12 miesięcy.

Radni PO komentują wprowadzone zmiany. Radny Łukasz Więcek w mediach społecznościowych zamieścił wpis. Publikujemy go w całości poniżej.

To niestety nie pierwsza i nie ostatnia podwyżka jakie przygotowują nam władze Miasta. 60 % podwyżki to w skali roku grubo ponad 1000 zł więcej dla przeciętego mieszkania. Mieszkańcy bloków nie dostaną dopłaty do węgla, a przez to że zdecydowana większość mieszkań w Radomsku nie posiada liczników ciepła, bardzo ciężko będzie zmniejszyć żucie energii. W praktyce będzie to jedna z bardziej dotkliwych podwyżek. Dlaczego taka podwyżka? Tłumaczenie będzie oczywiste: zdrożał węgiel, wszystko wina Putina. Ale jest to tylko półprawda. Sytuacja makro oczywiście ma wpływ, ale jeszcze większy wpływ ma zupełny brak wizji i działań w zakresie modernizacji naszej ciepłowni. Opiera się ona w 100% na najmniej ekologicznym i najdroższym sposobie wytwarzania energii, czyli na spalaniu węgla w starych kotłach. Nie zostały podjęte żadne realne działania modernizacyjne, które zmniejszałaby koszty wytwarzania energii. Wojna na Ukrainie tylko przyspieszyła proces realnego upadku zakładu ciepłowniczego, który trwał już wcześniej. Cały czas płacimy grube miliony za emisję CO2. Nie mamy u nas kogeneracji, nie korzystamy z OZE, nie możemy palić RDF ( spalarnia odpadów). Wkrótce w Radomsku niezależnie od sytuacji na Ukrainie będzie taniej grzać w bloku grzejnikiem elektrycznym niż korzystać z miejskiego ciepła.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD