OSP W LGOCIE WIELKIEJ MA 70 LAT [FOTO]

Reklama

To był wyjątkowy dzień dla druhów z OSP w Lgocie Wielkiej.  Jednostka świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. Były medale dla zasłużonych druhów oraz podziękowania za służbę dla drugiego człowieka. Strażacka uroczystość została połączona z Powiatowym Świętem Ludowym.

Obchody „urodzin” OSP w Lgocie Wielkiej zorganizowano dziś (sobota 17 czerwca). Rozpoczęto je tradycyjnie mszą świętą, odprawioną w miejscowym kościele. Po nabożeństwie druhowie oraz goście przeszli na plac strażnicy, gdzie miała miejsce oficjalna część wydarzenia. – Jubileusz OSP w Lgocie Wielkiej skłania do pewnych refleksji i podsumowań. Przez okres 70 lat zaszło wiele korzystnych zmian w zakresie wyposażenia jednostki oraz wyszkolenia ochotników. Najważniejszym jest jednak niesłabnące zaangażowanie druhów, które przekłada się na bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz gmin ościennych. Jednostka jest bowiem od 20 lat wpisana do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. W swoich szeregach skupia ochotników w różnym wieku oraz wykonujących różne zawody. Łączy ich jednak to samo ogniwo, którym jest straż pożarna. Wszyscy razem i każdy z osobna wkłada cząstkę siebie niezależnie od potrzeby i sytuacji w realizację zadań statutowych jednostki – mówił wójt gminy Lgota Wielka, Jerzy Kotlewski.

Z tradycją polskiej wsi nierozerwalnie związane są nie tylko Ochotnicze Straże Pożarne, ale i święto ludowe ustanowione przez ruch społeczny, którego tradycje sięgają w Polsce XIX wieku. Warto zauważyć, że to właśnie w ruchu ludowym swoje korzenie mają straże ogniowe, koła gospodyń wiejskich czy uniwersytety ludowe do dziś z powodzeniem działające w środowiskach wiejskich. Dlatego też 70 lecie OSP w Lgocie Wielkiej zostało połączone z Powiatowym Świętem Ludowym.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD