Oszustwo na 13. emeryturę. Uważajcie na naciągaczy podających się za pracowników ZUS

Reklama

W ostatnim czasie naciągacze podający się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odwiedzają emerytów i próbują ich oszukać.

Ofiarą oszustwa na 13. emeryturę padł już jeden z mieszkańców Łodzi. Oszust kontaktował się z emerytami tłumacząc, że jest pracownikiem ZUS. Próbował wmówić, że w danych emeryta są błędy i w związku z tym trzynasta emerytura nie zostanie wypłacona.

Nie dajmy się nabrać. Osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak świadczenia, które otrzymują co miesiąc – tłumaczy Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. – Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób przekazane zostanie trzynaste świadczenie. W sprawie trzynastej emerytury nie składa się żadnych wniosków, ZUS sam weryfikuje uprawnienia. Nie dajmy się wiec też oszukać na ewentualnie oferowaną pomoc w napisaniu niepotrzebnego wniosku- dodaje rzecznik.

ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w swoich placówkach, a także poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS, dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania.

 

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS powinien skontaktować się ZUS dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD