Luxbud

Otwarcie blisko 60-kilometrowego odcinka autostrady A1

Polonaisse

Dzisiaj w Słostowicach oficjalnie do użytku oddano nowe odcinki autostrady A1. Na konferencji obecny był m.in premier Mateusz Morawiecki.

Od dziś kierowcy mają do dyspozycji blisko 60 km dwujezdniowej drogi, z nawierzchnią betonową, w większości z docelowym układem trzech pasów ruchu.

To jednocześnie najtrudniejsza w budowie autostrada w Polsce, bo odbywa się w bieżącym roku. To pierwsza 3-pasmowa autostrada, która rozładuje ruch w Polsce centralnej. Ta autostrada A1 to rzeczywiście kręgosłup komunikacyjny Polski. Mamy do czynienia z uzupełnieniem infrastruktury, które jest niezwykle potrzebne w rozwoju sieci komunikacyjnej naszych miast. Ten 2021 był rokiem o wyższej mobilności, a mamy mniej śmiertelnych wypadków na drogach. niech to też będzie apel o bezpieczną jazdę. – mówił podczas otwarcia premier.

Jazda już (niemal) bez utrudnień

Dziś GDDKiA udostępniła do ruchu ciąg główny A1 na jezdni w kierunku Katowic, od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz dalsze niespełna trzy kilometry na sąsiednim odcinku realizacyjnym. W efekcie od Tuszyna aż za węzeł Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, kierowcy mogą poruszać się trzema pasami ruchu w obu kierunkach.

fot. GDDKIA

Na ok. 6-kilometrowym odcinku przed Częstochową, na jezdni w kierunku Katowic, dostępne są dwa pasy ruchu. Przy odpowiednich warunkach pogodowych uzupełnimy oznakowanie poziome i kierowcy również tam będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu trwają prace poza ciągiem głównym A1 i do ich zakończenia będzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h. Niespełna dwa tygodnie temu udostępniliśmy odcinek A1 między węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Piotrków Trybunalski Zachód w kierunku Gdańska, kilka dni później całą szerokością jezdni można było przejechać między Kamieńskiem i Radomskiem w obu kierunkach – wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiej GDDKiA.

W oficjalnym przekazaniu do użytku nowych odcinków autostrady A1 wziął udział również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Autostrada A1 to jedna z najważniejszych dróg w Polsce i w Europie Środkowej. Dzisiaj oddajemy do ruchu kolejne odcinki tej trasy położone na styku województwa łódzkiego i śląskiego. W 2022 r., kiedy zakończą się prace na A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, będzie można płynnie przejechać autostradą od Morza Bałtyckiego aż do granic z Czechami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jeszcze odcinek Piotrków Trybunalski – Kamieńsk

Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj do dyspozycji kierowców oddano pierwszy odcinek drugiej jezdni między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Chodzi o niespełna trzy kilometry od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Katowic. Na przyszły rok pozostanie więc do ukończenia jeszcze niespełna 22 km jezdni.Drogowy kręgosłup Polski

Przebiegająca przez środek Polski trasa, od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach, będzie miała ponad 560 km długości. Kierowcy korzystają już z ponad 480 km autostrady A1, z czego ok. 152 km to odcinek koncesyjny. W tym roku udostępniono do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy oraz fragment ostatniego odcinka. To w sumie blisko 60 km trasy. Po ukończeniu prac na odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk, w III kw. przyszłego roku, autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek.

Podział na odcinki

Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe

 • długość: 15,9 km
 • data podpisania umowy: 30 lipca 2018 r.
 • wartość podpisanej umowy: 478 873 944,87 zł
 • wykonawca (konsorcjum firm): Budimex i Strabag

Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk

 • długość: 24,2 km
 • data podpisania umowy: 18 kwietnia 2019 r.
 • wartość podpisanej umowy: 857 000 000 zł
 • wykonawca: Mirbud

Kamieńsk – Radomsko

 • długość: 16,7 km
 • data podpisania umowy: 14 września 2018 r.
 • wartość podpisanej umowy: 573 143 150,11 zł
 • wykonawca (konsorcjum firm): Strabag i Budimex

Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego

 • długość: 7 km
 • data podpisania umowy: 30 sierpnia 2018 r.
 • wartość podpisanej umowy: 338 250 000 zł
 • wykonawca: PUT Intercor

granica woj. łódzkiego i śląskiego – początek obwodnicy Częstochowy

 • długość: 16,9 km
 • data podpisania umowy: 23 lipca 2018 r.
 • wartość podpisanej umowy: 596 515 897,28 zł
 • wykonawca: Polaqua

Dofinansowanie ze środków UE

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ok. 81 km istniejących odcinków dróg – A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu to ok. 3,5 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

(Informacja: Łódzki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD