Solarprojekt
KULTURAZ ŻYCIA POWIATU

„PAMIĘĆ ZAKLĘTA W NUTACH”. KONCERT W GIDLACH [FOTO, WIDEO]

W Kościele p.w. NMP Bolesnej w Gidlach odbył się koncert, zorganizowany w ramach projektu „Pamięć zaklęta w nutach”. Jego uczestnicy mogli wysłuchać utworów w wykonaniu solistów i zespołu „The Film Harmony Orchestra” z Wrocławia.

Podczas występu zaprezentowane zostały utwory ze zbiorów „Kapeli Gidelskiej” – zespołu funkcjonującemu przy klasztorze gidelskim i Zakonie Dominikańskim od ponad trzystu lat. Zapisy nutowe utworów pochodzą z Archiwum Prowincji Polskiej Dominikanów w Krakowie.

Koncert „Pamięć zaklęta w nutach” został zorganizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, jakie pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Oświaty i Kultury „Alfa” w Gidlach. – Pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności dorobek artystyczny zespołu przywołując wybrane kompozycje, które były wykonywane na przestrzeni jego istnienia. Chcemy by muzyka zaklęta w starych rękopisach znów ożyła – mówią przedstawiciele stowarzyszenia „Alfa”.

xxx

Pierwsze wzmianki na temat Kapeli Gidelskiej datuje się na 25 marca 1615 roku i pochodzi ona od pierwszego przełożonego gidelskiej wspólnoty – o. Sebastiana Brzykwaryskiego. Początkowo złożona była z wokalistów, którym towarzyszyły instrumenty smyczkowe, a dopiero w latach 1642—1685 dołączyły instrumenty dęte. Kapela w kolejnych latach wzrastała liczebnie oraz rozszerzała zakres swojej działalności artystycznej, występując nie tylko w kościele Dominikanów w Gidlach podczas określonych uroczystości religijnych ale także w czterech karczmach klasztornych, towarzysząc zabawom i obchodom świeckim miejscowej społeczności.

"Pamięć zaklęta w nutach" – koncert w Gidlach.

"Pamięć zaklęta w nutach" – koncert w Gidlach.

Opublikowany przez Pomiędzy Stronami Niedziela, 22 września 2019

Tagi
Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW