Reklama
KOMBIT-kasy
KULTURAZ ŻYCIA POWIATU

„PAMIĘĆ ZAKLĘTA W NUTACH”. KONCERT W GIDLACH [FOTO, WIDEO]

W Kościele p.w. NMP Bolesnej w Gidlach odbył się koncert, zorganizowany w ramach projektu „Pamięć zaklęta w nutach”. Jego uczestnicy mogli wysłuchać utworów w wykonaniu solistów i zespołu „The Film Harmony Orchestra” z Wrocławia.

Podczas występu zaprezentowane zostały utwory ze zbiorów „Kapeli Gidelskiej” – zespołu funkcjonującemu przy klasztorze gidelskim i Zakonie Dominikańskim od ponad trzystu lat. Zapisy nutowe utworów pochodzą z Archiwum Prowincji Polskiej Dominikanów w Krakowie.

Koncert „Pamięć zaklęta w nutach” został zorganizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, jakie pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Oświaty i Kultury „Alfa” w Gidlach. – Pragniemy zaprezentować szerokiej publiczności dorobek artystyczny zespołu przywołując wybrane kompozycje, które były wykonywane na przestrzeni jego istnienia. Chcemy by muzyka zaklęta w starych rękopisach znów ożyła – mówią przedstawiciele stowarzyszenia „Alfa”.

xxx

Pierwsze wzmianki na temat Kapeli Gidelskiej datuje się na 25 marca 1615 roku i pochodzi ona od pierwszego przełożonego gidelskiej wspólnoty – o. Sebastiana Brzykwaryskiego. Początkowo złożona była z wokalistów, którym towarzyszyły instrumenty smyczkowe, a dopiero w latach 1642—1685 dołączyły instrumenty dęte. Kapela w kolejnych latach wzrastała liczebnie oraz rozszerzała zakres swojej działalności artystycznej, występując nie tylko w kościele Dominikanów w Gidlach podczas określonych uroczystości religijnych ale także w czterech karczmach klasztornych, towarzysząc zabawom i obchodom świeckim miejscowej społeczności.

"Pamięć zaklęta w nutach" – koncert w Gidlach.

"Pamięć zaklęta w nutach" – koncert w Gidlach.

Opublikowany przez Pomiędzy Stronami Niedziela, 22 września 2019

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW