Plener fotograficzny Foto Pozytywu. Tym razem w obiektywie znalazła się Łódź i jej urokliwe miejsca [FOTO]

Reklama

W dniach 25-26 marca Foto Pozytyw zorganizował kolejny plener z cyklu krajobrazy.pl. Wzięła w nim udział młodzież oraz fotograficy z Radomska z “otwARTej” grupy twórczej.


Komisarzem pleneru i przewodnikiem po miejscach mniej lub bardziej oczywistych był Marcin Kwarta afrp prezes Foto Pozytywu. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowany przez zastępcę dyrektora ZPKWŁ Piotra Wypycha, który jednocześnie był przewodnikiem merytorycznym po Sulejowskim Parku Krajobrazowym, a także uczestnikiem pleneru.

Pierwszego dnia pleneru uczestnicy fotografowali przestrzeń miasta Łodzi. Z samego rana fotograficy odwiedzili stację Radegast, przypominającą o tragedii czasów II Wojny Światowej, o ludzkich losach i ulotności życia. Kolejnym punktem na mapie pleneru było Muzeum Miasta Łodzi w pałacu rodziny Poznańskich. Uczestnicy mogli obejrzeć przepiękne wnętrza tego miejsca, a jednocześnie schronić się przed szalejącą na zewnątrz ulewą. Na kartach pamięci zarejestrowane zostało również współczesne otoczenie pałacu.

Następnym punktem był zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących Księży Młyn. Zespół ów powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego. Imperium fabryczne Karola Scheiblera rozrastało się i w celu silniejszego związania robotników z przedsiębiorstwem, wybudował on całe szeregi bliźniaczych domów robotniczych z dodatkowym zapleczem socjalnym tworząc własne miasto. Nie zabrakło tematów takich jak Park Klepacza z kwitnącą Cebulicą Syberyjską. Fotograficzny spacer odwiedził również dzielnicę Bałuty z całą jej owiana mitami i różnorodnością. Koniec dnia to nowoczesne okolice Dworca Łódź Fabryczna.

Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, gdzie tematem fotografików były dwie barokowe kapliczki drewniane św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego. Do zdjęć pozowały również ropuchy szare mające w tym miesiącu czas gotów. Cała grupa odwiedziła ciekawe miejsca Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, teren Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła, Rezerwat Przyrody “Gaik” z pniami 300 cm rosnącej tam sosny datowanej na około 200 lat.

Oczywiście Foto Pozytywne plenery to wszytko to, co związane jest z człowiekiem, jego życiem, działalnością i wytworem jego rąk. Sulejowskie Podklasztorze cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników pleneru. Na zakończenie dnia uczestnicy zobaczyli aleję wierzb w Bąkowej Gorze.

Z wydarzenia zaplanowano wydawnictwo albumowe oraz wystawę fotograficzną podsumowujące plener.


Czytaj też: Nowe fotele w sali widowiskowej MDK w Radomsku już zamontowane. Kiedy otwarcie?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD