Z ŻYCIA MIASTA

PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI W GÓRĘ

To już pewne. Od stycznia w Radomsku o 6 procent wzrosną podatki od nieruchomości. Podwyżkę zaproponował prezydent, radni przychylili się do wniosku gospodarza miasta.

Radni 14 głosami „za” przyjęli wczoraj uchwałę o nowych stawkach podatku od nieruchomości. Przeciwko byli radni PiS oraz Wioletta Pal.

Pierwsza propozycja magistratu dotyczyła podwyżek podatku o 8 proc. Po konsultacjach z przedsiębiorcami urzędnicy zaproponowali ich wzrost o 6 procCo to oznacza? Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej opłaty wzrosną z 0,6 zł do 0,64 zł za 1 m kw. Opłaty za budynki mieszkalne „pójdą w górę” z 0,47 zł do 0,51 zł za 1 m kw. Opłata za garaże będzie natomiast wynosić nie 5,80 zł a 6,15 zł za 1 m kw.

Miejscy urzędnicy przygotowali też przykładowe wyliczenia wysokości podatku.Właściciele domów o pow. 90 m kw. i 1000 m kw. gruntu w 2018 roku płacą 212 zł podatku. W 2019 roku będzie to 268 zł. Właściciele mieszkań o pow. 48 m kw. i udziału w gruncie w tym roku płacą 32 zł, po podwyżkach 37 zł. Więcej zapłacą duże firmy.

– Musieliśmy przyjąć nowe stawki do 5 grudnia, by mogły obowiązywać od nowego roku – zauważa Mariola Wypych, skarbnik miasta. – Rosną ceny. Koszty zakupu energii dla miejskich jednostek w tym roku i najbliższych latach będą wyższe o 30 proc. Rosną również koszty inwestycji, jak zauważyliśmy o 20- 30proc. Tymczasem wydatki budżetowe nie mogą być wyższe niż wpływy. Dlatego,mając świadomość, że budżet musi być zrównoważony i mając na uwadze wydatki na przyszłość, zaproponowaliśmy podwyżkę podatku – dodaje  prezydent Jarosław Ferenc.

Do sprawy powrócimy w dwutygodniku „Pomiędzy Stronami” z 13 grudnia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close