Podróż za jeden uśmiech po powiecie radomszczańskim [FOTO]

Reklama

We wtorek, 24 stycznia grupa młodzieży z terenu powiatu radomszczańskiego wzięła udział w zorganizowanej w ramach projektu ERA Travel wycieczce po powiecie radomszczańskim.


Program „Podróży za jeden uśmiech” był bardzo różnorodny, a jego realizacja rozpoczęła się od zwiedzania Europejskiego Centrum Budo Dojo Stara Wieś. Jest to unikatowy na skalę światową obiekt powstały zgodnie z kanonami architektury japońskiej. W rolę przewodników po Dojo wcielili się radny Michał Koski oraz pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Radomsku Marcin Kwarta, którzy wprowadzili uczestników „Podróży za jeden uśmiech” w świat filozofii japońskiej architektury oraz symboliki tego miejsca.

Już przed bramą Torii poczuć można było jego klimat– spokój i harmonię, skłaniające do wyciszenia, nabrania dystansu i podróży własnymi drogami ku doskonałości. Architektura Dojo nawiązuje do tradycyjnego budownictwa Japonii. Znajdujące się tam ogrody pełne są kwitnącego wiosną Sakura, czyli drzewa i kwiatu wiśni, którego drobne, różowe kwiaty są symbolem Japonii. Warto zwrócić uwagę na ogrody skalne odpowiadajcie symbolice kamieni, ich stałości, niezmienności i wieczności. Każdy głaz ma podobny kolor, kształt i fakturę.

Ważnym elementem otaczającym przestrzeń jest woda, która wprowadzając ruch i życie do ogrodu, symbolizuje wigor. Centralnym elementem ogrodów jest staw, który przedstawia prawdziwe lub mityczne jeziora lub morza. W Dojo – Star Wieś znajduje się „Słup Pokoju” z przesłaniem „Niech będzie pokój na ziemi”. Ideą pomnika jest zbliżanie ludzi do siebie, zarówno w globalnym wymiarze, jak i poprzez codzienną ludzką życzliwość i wzajemną tolerancję.

Najważniejszym budynkiem Dojo jest sala treningowa, miejsce dla przedstawicieli wielu dyscyplin sportowych. Na ścianie sali umieszczono pięć zasad dojo:

  1. Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto! Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!
  2. Hitotsu! Makoto No Michi O Mamoru Koto! Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!
  3. Hitotsu! Doryoko No Seishin O Yashinau Koto! Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!
  4. Hitotsu! Reigi O Omozuru Koto! Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!
  5. Hitotsu! Kekki No Yu O Imashimuru Koto! Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

To właśnie filozofia i zrozumienie tych zasad pomaga zawodnikom w dążeniu do doskonałości. Europejskie Centrum Budo Dojo Stara Wieś było bez wątpienia doskonałą możliwością bliższego poznania przez uczestników „ Podróży za jeden uśmiech” kultury Japonii.

Następnie młodzież  zwiedziła znajdujące się w miejscowości Pukarzów okopy z II wojny światowej, a także poznała historię tego miejsca. Uczestnicy mogli też delektować się bliskością natury – rzeką Pilicą i jej krajobrazami. Przykładem wartości kulturowych powiatu radomszczańskiego znajdującymi się na trasie wycieczki była kapliczka Piotra Apostoła oraz przydrożna kapliczka otwierająca obszary Natury 2000 w miejscowości Pierzaki.

Młodzież uczestnicząca w wyprawie, odwiedziła również miejscowość Maluszyn, gdzie poznała historię pozostałości pałacu Ostrowskich/Potockich wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku. Pałac został zniszczony w 1945 roku, a do czasów współczesnych przetrwała brama budynków administracyjnych. Na terenie parku wiosną możemy zobaczyć dywan z fioletowych kwiatów Cybulicy Syberyjskiej, tej samej rośliny, która rośnie w parku Klepacza w Łodzi. Ciekawostką w miejscowości Maluszyn jest znajdujący się na elewacji kościoła pw. św. Mikołaja zegar słoneczny, który do dziś odmierza czas.

Dzielące w drodze powrotnej Maluszyn i Przedbórz kilkadziesiąt kilometrów stało się doskonałą okazją do podzielenia się z uczestnikami „Podróży za jeden uśmiech” ciekawostkami o zabytkach ziemi radomszczańskiej, obszarach Natury 2000, ważnych historycznie miejscach i wyjątkowych krajobrazach znajdujących się na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Był to dobry początek do zaplanowanego po posiłku quizu z wiedzy turystycznej, podczas którego najwięksi znawcy historii i walorów powiatu radomszczańskiego otrzymali atrakcyjne nagrody. Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy uśmiech.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie kryjącego wiele ciekawostek Muzeum Ludowego Ziemi Przedborskiej.

Mamy nadzieję, że „Podróż za jeden uśmiech” i towarzyszące pozytywne emocje na długo pozostaną w pamięci uczestników. Ciąg dalszy nastąpi – zapewniają organizatorzy wycieczki.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD