Reklama
KOMBIT-kasy

Pomysł na weekend z Era Travel

Tym razem przewodnik turystyczny w powiecie radomszczańskim zaprasza na rybę, a dokładnie Fajną Rybę.

Najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego mierzy 347 m n.p.m. i wznosi się w Przedborskim Parku Krajobrazowym w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Zdobyć go można aż na 3️ sposoby.

Ruszamy z Radomska, jadąc drogą DK42, przejeżdżamy przez Przedbórz, a następnie obieramy kierunek na Góry Mokre. Na samym początku miejscowości skręcamy wprawo i jedziemy na wprost Gór Suchych. Jedziemy aż do końca drogi asfaltowej, która następnie przechodzi w szutrową – biegnącą do podstawy góry. Możemy zatrzymać się przy oznaczeniu szlaku kolorem zielonym (charakterystyczny punkt to elektryczna skrzynka budowlana po lewej stronie drogi) lub jechać dalej na wprost przez tunel krzewów, który doprowadzi nas do wejścia na szlak Fajnej Ryby.

Już od samej podstawy mamy przewyższenie terenu pod kątem około 45 stopni i tak naprawdę to dopiero początek tego, czego możemy się spodziewać w dalszym ciągu marszu ku górze. Następnie idziemy jeszcze bardziej stromym zboczem aż do wypłaszczenia partii szczytowej. Wysiłek fizyczny i wrażenia podobne są do tych, kiedy zdobywamy górskie szczyty. Na szczycie szlak, wypłaszcza się, wiodący do końca duktem leśnym (szlak jest bardzo dobrze oznaczony). Proponujemy najpierw udać się do punktu widokowego, czyli skręcając w lewo po zdobyciu płaskiego grzbietu góry (kierując się żółtym szklakiem), a następnie wrócić do samego szczytu. Co prawda szczyt Fajnej Ryby 347 m n.p.m. znajduje się poza szlakiem turystycznym, jednak tabliczka z jej oznaczeniem jest tuż przy szlaku. Na tym właściwym punkcie po prostu nie ma oznaczenia. Na szczycie można szukać również elementów okopów, gdyż Fajna Ryba stanowiła fragment umocnień niemieckich w wojnie przeciwko Armii Czerwonej. Powrót w dół jest tak samo ekscytujący, jak wejście na górę.

Wokół nazwy Góry Fajna Ryba krążą różne opowieści. Pierwsza, że góra nosi nazwę od jej wyglądu przypominającemu kształtem rybę. Inna, że niegdyś pod górą mieszkał handlujący rybami pewien Żyd o nazwisku zbliżonym do jej nazwy. Jednak ile jest w tym prawdy do chwili obecnej nikt tego, nie rozstrzygnął.

Góra jest piękna o każdej porze roku. Pamiętajmy zadbać o odpowiednie obuwie i ubiór. Nie zapominajmy o płynach i prowiancie. Warto też zabrać w ramach profilaktyki środek przeciwko kleszczom i komarom w okresie wiosenno — letnim.

Czas wycieczki to około 1,5 godziny w obie strony. Wędrówka dostarczy pozytywnych emocje i wrażeń każdemu, w każdym wieku – wszystkim którzy zdecydują się zdobyć Górę Fajna Ryba.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW