POWIATOWA OPOZYCJA APELUJE O ODWOŁANIE STAROSTY [AKTUALIZACJA]

Reklama

Radni powiatowi zrzeszeni w klubie radnych „Powiat 2018”, będący jednocześnie opozycją do zarządu powiatu apelują do kolegów radnych tworzących powiatową koalicję o zmianę starosty powiatu radomszczańskiego. Ich zdaniem wiele spraw „przerosło” starostę Andrzeja Pluteckiego. Poniżej treść listu otwartego, jaki powiatowa opozycja wystosowała za pośrednictwem lokalnych mediów do koalicyjnych radnych.

List otwarty

“W imieniu Klubu Radnych Powiatu Radomszczańskiego „Powiat 2018” zwracamy się do radnych koalicji rządzącej w Powiecie Radomszczańskim o zmianę starosty powiatu. Uważamy, że zarządzanie starostwem, powiatem, jednostkami podległymi, a głównie beznadziejny nadzór nad szpitalem powiatowym – to wszystko „przerosło” Pana Andrzeja Pluteckiego.

Kilka miesięcy temu (grudzień 2015 r.) pan starosta oraz zarząd wiedział o rezygnacji dyrektora szpitala i nie podjął skutecznego działania w celu wyboru nowego dyrektora tej jednostki (nie było żadnych przeciwwskazań zgodnie z opinią Narodowego Funduszu Zdrowia) pan starosta wolał powołać tzw. „tymczasową” 2 osobową dyrekcję (nie patrząc na koszty). W wyniku ogłoszonego konkursu nie wybrano dyrektora (pomimo 7 chętnych) na stanowisko.     

Straty szpitala powiększają się co miesiąc średnio o 450 tys. złotych, kończą się kontrakty lekarzy z zarząd nie ma żadnej koncepcji funkcjonowania szpitala. Decyzje podejmowane są chaotycznie, bez uzgodnień z komisjami i radą powiatu. Wręcz odwrotnie, lekceważona jest komisja rewizyjna, która zwołana przez wszystkich radnych komisji, nie ma z kim rozmawiać o problemach szpitala, gdyż na posiedzeniu nie ma starosty ani wicestarosty.

Za pośrednictwem lokalnych mediów apelujemy do „koalicji rządzącej” o desygnowanie do zarządu wskazanych przez siebie ludzi, którzy wezmą się skutecznie do pracy i przejmą odpowiedzialność za dalsze losy naszego powiatu.

Podkreślamy, że to radni koalicji: Wspólny Samorząd, Platforma Obywatelska, Radomszczańskie Porozumienie Społeczne oraz Razem dla Radomska są odpowiedzialni za obecną sytuację i pozwalają na takie zarządzanie powiatem”.

Podpisali:

Włodzimierz Leszczyński

Jerzy Kaczmarek

Ryszard Zyzik

Fabian Zagórowicz

Irena Bareła

Bożena Nowak

Aneta Niedźwiecka

Paweł Chybalski

 

DLACZEGO SAMI NIE ZŁOŻYLI WNIOSKU O ODWOŁANIE STAROSTY?

IMG_5309Zastanawia się przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego Jacek Ciecióra, którego poprosiliśmy o komentarz do listu otwartego radnych opozycyjnych.

– Jeżeli radni mają tak dużo zastrzeżeń, z którymi można się zgadzać, to mogli równie dobrze złożyć wniosek o odwołanie pana starosty. Tu jest bardzo zręczny wybieg, na zasadzie: my nic nie chcemy, wy sami zróbcie porządek. A przecież prawda jest taka, że każda opozycja dąży do przejęcia władzy, bo takie jej prawo…

Kilka rzeczy poruszonych w liście otwartym było też podniesionych i przez radnych koalicyjnych. Faktycznie, co do komisji rewizyjnej, można było ją przełożyć, tak by uczestniczył w niej zarząd. Zresztą sam o to wnioskowałem… Aczkolwiek temat omawiany podczas posiedzenia tej komisji, a dotyczący szpitala był już kilkakrotnie omawiany i tak na dobrą sprawę niewiele nowego wnosił.

Absolutnie nie można posługiwać się stwierdzeniem, że zarząd jest zainteresowanym tym, aby w szpitalu źle się działo. Zresztą, radni by na to nie pozwolili…

Powiem więcej, że ci państwo, którzy podpisali się pod tym listem ilekroć są przekazywane pieniądze na szpital, zawsze padają słowa sprzeciwu. Mówią zawsze szpital, a dlaczego znowu na szpital, my mamy drogi, dlaczego gdzie indziej nie alokować tych środków. Ostatecznie podnoszą rękę za…

Co do stwierdzenia, że starosta Andrzej Plutecki nie radzi sobie z kierowaniem powiatem, to gdyby faktycznie tak było, wówczas pan Andrzej Plutecki nie powinien być starostą. Tak uważają radni opozycyjni. Dlatego zastanawiam się dlaczego zamiast wniosku o odwołanie pana starosty, złożyli tylko pismo, które moim zdaniem ma tylko stworzyć efekt zamieszania. Moim zdaniem za zarzutami powinny iść konkretne działania…

Faktycznie służba zdrowia jest chora, ale to nie wina władz powiatu. To efekty zaniedbań wielu rządów. Dziś bez rozwiązań systemowych dla służby zdrowia nie ma mowy abyśmy z tego wyszli.

Dlatego dorabianie ideologii, że zła sytuacja dotyczy tylko naszego szpitala jest po prostu nieuczciwe…

Każdy z nas ponosi cząstkę winy i odpowiedzialności za szpital. To jest dla nas najważniejsza rzecz, bo zdrowie człowieka jest nie do przecenienia. To jest najważniejszy element naszego życia.  Jeżeli nie uszanujemy tego wszyscy i ponad podziałami nie uratujemy szpitala, to jesteśmy nic nie warci…

Krzysztof Zygma

– Każdy radny ma prawo, a nawet obowiązek publicznie wyrażać swoje zdanie, poglądy, uwagi. Nie widzę w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. Na tym polega demokracja. Nas, radnych RdR nie interesują żadne rozgrywki polityczne, czy personalne. Skupiamy się tylko i wyłącznie na konstruktywnej, rzeczowej i merytorycznej pracy na rzecz Radomska i powiatu – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD