MIEJSKA OŚWIATA IDZIE W OSZCZĘDNOŚCI I ŚRODKI ZEWNĘTRZNE

Reklama

Wydatki na radomszczańską oświatę stanowią 40 procent rocznego budżetu miasta. To ogromna kwota – 56,8 mln złotych, w tym 2,5 mln na zadania inwestycyjne. Włodarze Radomska (problem w różnym stopniu dotyczy wszystkich samorządów) zastanawiają się, czy będzie można zracjonalizować koszty.

szkoła nr 3 na Folwarkach
Na zdjęciu PSP nr 3 w Radomsku

Z roku na rok różnica pomiędzy faktycznymi kosztami utrzymania szkół a subwencją jest coraz większa. – Pomimo tego, że subwencja oświatowa w każdym roku jest większa, to jednak wydatki rosną szybciej – zauważa skarbnik miasta Mariola Wypych.  – Z uwagi na to, że wydatki na oświatę stanowią bardzo dużą część budżetu, będziemy szczegółowo analizować wydatki, aby mieć pewność, że realizujemy zadania oświatowe na bardzo dobrym poziomie, a jednocześnie oszczędnie – dopowiada skarbnik miasta.

Jednym ze sposobów racjonalizacji kosztów mają być środki zewnętrzne. – Szkoły muszą sięgać po środki unijne. Umożliwiają im to odpowiednie programy unijne. W mojej ocenie do tej pory miejskie placówki oświatowe zbyt mało pozyskały środków zewnętrznych. Ważne jest zatem zaangażowanie dyrektorów – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc.

Czy mobilizacja dyrektorów wystarczy? Czy da się racjonalizować koszty w oświacie, mając na uwadze to, iż lwią część z nich stanowią płace, bez kosztów społecznych?  I wreszcie, czy za 2-3 lata władze miasta wespół z radnymi nie staną przed dylematem likwidacji jakiejś szkoły. – Na tak postawione pytania nie można odpowiedzieć tak lub nie. Na ten moment sieć szkół w naszym mieście jest optymalna. O likwidacji czy łączeniu placówek nie ma mowy. Tym bardziej, że małe szkoły np. PSP nr 3 i 8 bardzo dobrze wypadły w teście szóstoklasistów. Raz jeszcze zauważę, trzeba szukać środków zewnętrznych – konkluduje prezydent Jarosław Ferenc.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD