Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA MIASTA I POWIATU

POWIATOWE SZKOŁY PRZYGOTOWANE NA PRZYJĘCIE DWÓCH ROCZNIKÓW

O przygotowaniach do przyjęcia dwóch roczników uczniów: absolwentów gimnazjów i podstawówek oraz o związanych z tym problemach dyskutowano podczas narady zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Radomsku. W sumie we wszystkich szkołach w Radomsku może zostać utworzonych 61 klas pierwszych, w Przedborzu – 10

W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta Jakub Jędrzejczak, naczelnik Wydziału Edukacji Grzegorz Szymczak pracownicy Wydziału Edukacji oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat Radomszczański. Omawiano m.in. stan przygotowań arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2019/2020.

Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że wszystkie szkoły zwiększają liczbę tworzonych klas pierwszych (w sumie we wszystkich szkołach w Radomsku może zostać utworzonych 61 klas pierwszych, w Przedborzu – 10), a dla absolwentów gimnazjów i podstawówek, z powodu różnic w programach nauczania, będzie trzeba uruchomić odrębne klasy pierwsze. Dodatkowo z przepisów wynika, że w każdej ze szkół liczba godzin ponadwymiarowych przypadających na jeden etat w nowym roku szkolnych (mimo znacznie zwiększonej liczby uczniów) nie może być wyższa niż liczba godzin ponadwymiarowych, przypadających na jeden etat w roku szkolnym 2016/2017.

Sprawy związane z koniecznością zapewnienia nauki dla większej niż w latach poprzednich liczby uczniów w szkołach prowadzonych przez Powiat będą istotne także w latach następnych. Przygotowana została już symulacja naborów dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych aż do 2024 roku. Z analiz wyłania się niepokojący obraz sytuacji, w której w 2023 roku – gdy do szkół ponadpodstawowych będą wybierać się dzieci z obecnych klas IV szkół podstawowych – w klasach pierwszych szkół średnich może zabraknąć dla nich blisko 300 miejsc.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW