Select

Powstanie nowy szlak rowerowy „Między Wartą a Pilicą”

Polonaisse

Promocja turystycznych walorów powiatu i związana z tym infrastruktura – to główne tematy obrad Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego, która zebrała się, w trybie zdalnym, 22 marca 2021 roku.

Rozwój siatki tras rowerowych

Rozwój siatki tras rowerowych jest jednym z priorytetów w ramach planu promocji Powiatu. Na terenie powiatu funkcjonują już:

  • Rodzinna Trasa Rowerowa – 16 – kilometrowa pętla biegnąca głównie leśnymi drogami w okolicach Radomska i Grzebienia.
  • Powiatowy Szlak Rowerowy Radomsko – Góra Kamieńska, który w dwóch miejscach (w Radomsku i Brudzicach) łączy się z Łódzką Magistralą Rowerową N-S, będącej częścią transeuropejskiej trasy rowerowej mającej w przyszłości połączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę.

W 2020 roku, w wyniku konsultacji z środowiskami rowerowymi, powstał pomysł stworzenia szlaku rowerowego „Między Wartą a Pilicą”, realizowanego przez grupę pasjonatów Rowerowo.pl.

Proponowany szlak (długości około 98,5 km) biegnie przez najbardziej malownicze, a zarazem atrakcyjne i wartościowe turystycznie, historycznie i przyrodniczo obszary powiatu. Wzdłuż szlaku lub jego pobliżu, znajduje się wiele wartych zwiedzenia miejsc i zabytków: bazylika barokowa wraz z klasztorem oo. Dominikanów, drewniany kościół z XV/XVI w p.w. św. Marii Magdaleny, kościół p.w. MB Bolesnej w Gidlach, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie, kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Borzykowej, kościół p.w. św. Mikołaja z zegarem słonecznym oraz kaplica cmentarna św. Barbary w Maluszynie. Do ciekawych obiektów należą także dworki i parki podworskie (m. in. w Pławnie, Sekursku, Żytnie, Borzykówce i Maluszynie). Interesujące są również walory przyrodnicze szlaku, prowadzącego wzdłuż rzek: Warty i Pilicy. Trasy nie trzeba pokonywać w całości, można wybrać dowolny jego odcinek.

I etap szlaku „Między Wartą a Pilicą” (około 45 km odc. Gidle – Maluszyn) zostanie oznakowany z środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. II etap (około 53,5 km od Zbiornika Zakrzówek Szlachecki do Gidel) – przy wykorzystaniu środków z budżetu Powiatu Radomszczańskiego.

Dalszy rozwój tras rowerowych w powiecie prowadzony będzie z uwzględnieniem konsultacji prowadzonych z środowiskiem rowerowym oraz w korelacji ze szlakami projektowanym przez inne jednostki samorządu terytorialnego.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD