„Zbieramy, nie wyrzucamy”. Powiat podsumował ekologiczną akcję

Reklama

62 worki ze zgniecionymi, aluminiowymi puszkami oraz wypełniony kontener, który na co dzień stoi przed Powiatową Halą Sportową – to efekt akcji „Zbieramy, nie wyrzucamy”. W zamian do rąk mieszkańców naszego powiatu trafiło 50 budek lęgowych dla ptaków, ponad 300 sadzonek drzew i krzewów oraz 100 próbek nasion łąki kwietnej oraz prezenty od Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

18 marca, w Światowy Dzień Recyklingu, Starostwo Powiatowe w Radomsku, wspólnie z Fundacją na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przygotowało specjalną akcję edukacyjno-promocyjną „Zbieramy, nie wyrzucamy”. W zamian za zebrane aluminiowe puszki mieszkańcy powiatu mogli otrzymać budki lęgowe dla ptaków, sadzonki drzew i krzewów oraz próbki nasion łąki kwietnej.

Chcieliśmy pokazać mieszkańcom powiatu, jak cenna jest każda puszka. Recykling to nie tylko zysk ekonomiczny, ale i ochrona środowiska, dlatego upominki, które przekazywaliśmy podczas tego wydarzenia, związane były z ekologią. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w naszą akcję – szczególnie tym, którzy swoje puszki zbierali podczas rodzinnych spacerów, biegania po lesie lub po prostu sprzątając najbliższą okolicę – mówi Jakub Jędrzejczak, wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego.

Z uwagi na duże zainteresowanie akcją planowane jest jej powtórzenie

Proces recyklingu aluminium można powtarzać praktycznie w nieskończoność. Właściwości mechaniczne aluminium odzyskanego w procesie recyklingu są takie same, jak aluminium otrzymanego z boksytu. W równym stopniu nadaje się ono do użytku w przemyśle spożywczym, nie zagrażając zdrowiu człowieka. Aluminium pozyskane podczas tej akcji i w procesie recyklingu jest o ok. 60% tańsze niż uzyskanie aluminium pierwotnego. Co ważne, pochłania 95% mniej energii niż produkcja tej samej ilości metalu z boksytu – wyjaśnia Artur Łobocki, członek zarządu Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

Zużyta aluminiowa puszka reprezentuje 6- do 20-krotnie większą wartość niż jakiekolwiek inne popularne opakowanie. Warto myśleć o niej jak o cennym przedmiocie – zawsze, nie tylko w Światowym Dniu Recyklingu. Jedna przetworzona puszka pozwala uniknąć emisji CO₂ na poziomie 1,5 km przejechanych samochodem.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD