PREMIERA FILMU I PODSUMOWANIE PROJEKTU PH. “… PAMIĘĆ DZIEJÓW NARODU KRWIĄ PISANA”

Reklama

Premiera filmu powstałego w ramach inicjatywy ph. „…pamięć dziejów narodu krwią pisana” realizowanego w ramach Programu “Patriotyzm Jutra” odbyła się 8 września w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Muzeum Historii Polski w Warszawie już po raz jedenasty przyznało dofinansowania wspierające  fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, muzea z całej Polski. W 2019 r. wpłynęło blisko 715 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskało 133 projektów z całej Polski w tym właśnie Fundacja Inicjatyw Kulturalnych.

„…pamięć dziejów narodu krwią pisana” to inicjatywa historyczno – edukacyjna realizowana przez młodych radomszczan. Głównym celem zadania było upamiętnienie wybranych faktów i postaci z historii Radomska, z okresu II wojny Światowej. W projekt zaangażowana była 18 osoba grupa dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat.

W ramach realizacji zadania zorganizowane zostały warsztaty historyczne, filmowe oraz animacji poklatkowej. Wykłady i spotkania z historykami – Agnieszka Kuligowska, Artur Szponder – wprowadziły młodych ludzi w świat historii i zachęciły do poznawania przeszłości rodzinnego miasta. Zajęcia animacji prowadzone przez Tomasza Zawadzkiego realizowane były w różnych technikach (m.in. wycinanka poklatkowa, animacja plastelinowa, pikselacja). Odbyły się także warsztaty teatralne prowadzone przez Katarzynę Zawadzką i nagrywanie scen aktorskich z Sebastianem Pierzchalskim.

Efektem pracy uczestników jest 10 minutowy film, opowiadający o losach Radomska w okresie II wojny światowej. Partnerami przedsięwzięcia było Miasto Radomsko oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku.

Wydarzenie odbyło się w ramach Niedzielnego Poranka Filmowego “Mała Pasja. Z historią w roli głównej”. Po premierze filmu odbyła się projekcja 2 bajek z serii Baśnie i Bajki Polskie: “Warszawska Syrenka” i “Poznańskie Koziołki”. Na zakończenie imprezy każdy mógł spróbować sowich sił podczas warsztatów animacji poklatkowej zorganizowanych przez instruktorów projektu.

(info: MDK w Radomsku)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD