Select

PREZYDENT JAROSŁAW FERENC: MUSIMY BYĆ WSPÓLNOTĄ [AUDIO]

Polonaisse

– Wybaczcie mi wzruszenie, ale jest to dla mnie chwila szczególnie ważna, najważniejsza w moim zawodowym życiu. Stając dziś przed Radą Miejską w Radomsku, składając przysięgę, mam świadomość odpowiedzialności. Odpowiedzialności nie tylko przed radą miejską, ale przed wspólnotą tworzoną przez mieszkańców Radomska. Chciałbym dziś (29 lutego – dop. aut.) z okazji tej podniosłej chwili powiedzieć o trzech najważniejszych dla mnie rzeczach w życiu publicznym: zaufaniu, wspólnocie i odpowiedzialności – to pierwsze słowa, które po złożeniu przysięgi wypowiedział Jarosław Ferenc, nowy prezydent Radomska.

Jarosław Ferenc, jeszcze jako prezydent elekt, pojawił się w urzędzie miasta kilka minut przed godz. 10.00. Wraz z małżonką Joanną zajął miejsce przeznaczone w sali obrad dla publiczności. Otaczali go nie tylko członkowie i sympatycy stowarzyszenia Razem dla Radomska, ale i radni wojewódzcy, komendanci policji i straży pożarnej, wójtowie, prezesi i dyrektorzy miejskich instytucji.

Tuż obok prezydenta elekta siedział również poseł PiS Krzysztof Maciejewski. Jego klubowa koleżanka, poseł Anna Milczanowska, zasiadła natomiast za stołem radnych obok samorządowców Forum Samorządowo-Gospodarczego.

W sali obrad nie zabrakło również byłego prezydenta Radomska Jerzego Słowińskiego oraz zwykłych mieszkańców miasta.

– Szanowni państwo, chyba po raz pierwszy na tej sali jest tyle osób. Chwila jest jednak wyjątkowa. Za moment nastąpi zaprzysiężenie nowego prezydenta Miasta Radomsko, pana Jarosława Ferenca – zauważył Jacek Gębicz, przewodniczący rady miejskiej.

Jarosław Ferenc uroczyste ślubowanie złożył kilka minut po godz. 10.00. Od tej chwili Radomsko – po 9 latach – ma nowego prezydenta. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Gratulowali tak zwolennicy, jak i przeciwnicy nowego prezydenta. Nie zabrakło też wymownego prezentu, czyli słonia z trąbą uniesioną do góry, który ma przynieść szczęście Jarosławowi Ferencowi.

Kiedy emocje trochę opadły, nastąpiło oficjalne przekazanie gabinetu. Uczynił to Wiesław Kamiński, pełniący od grudnia 2015 do 29 lutego 2016 roku funkcję prezydenta Radomska.

Chwilę po tym wydarzeniu dziennikarze Jarosława Ferenca, już nie jako kandydata na prezydenta czy prezydenta elekta, ale pełnoprawnego prezydenta Miasta Radomsko, wzięli w krzyżowy ogień pytań.

– Kiedy poznamy nazwiska najbliższych pana pracowników? Kto będzie rzecznikiem prasowym? Co z pracownikami szeregowymi urzędu i podległych mu instytucji? – pytali dziennikarze.

– Nazwiska wiceprezydentów podam w najbliższych dniach. Na pewno będzie dwóch zastępców. Na pewno będą to osoby związane z RdR, na pewno nie będą to stanowiska koalicyjne. Natomiast większych innych zmian na razie nie będzie. Nie ma możliwości sprawowania funkcji prezydenta czy zarządzania miastem bez urzędników. Wykształcenie urzędnika to proces długotrwały i kosztowny, więc uważam, że trzeba wykorzystać te kadry, które są. Z tego, co wiem, to jest wiele osób w urzędzie i spółkach, które do tej pory nie były wystarczająco wykorzystywane. Uważam, że trzeba dać im szansę na to, aby mogły pracować dla miasta. Jeżeli chodzi o sekretarza czy skarbnika, to są stanowiska, póki co, zajęte. Chociaż pan sekretarz Radosław Zatoń zwolnił się z pracy, to ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia i chociażby z tego powodu przez trzy miesiące nie mam możliwości zatrudnienia nowego sekretarza. Jeżeli chodzi o skarbnika, to też jest kompetencja rady miejskiej, tutaj prezydent i rada muszą współdziałać w tej sprawie. Jeżeli chodzi o rzecznika prasowego, to jeszcze nie mogę państwu odpowiedzieć na to pytanie. Póki co, rzecznik jest i pełni funkcję. Jeszcze z nim nie rozmawiałem… – mówił w poniedziałek 29 lutego prezydent Jarosław Ferenc.


Jak współpracę z nowym prezydentem wyobrażają sobie radni?

Andrzej Kucharski (PiS)

– Gratulując oczywiście prezydentowi Ferencowi, życzę tego, co powiedział w swoim radomszczańskim expose, a mówił o sprawach bardzo istotnych. O potrzebie działania dla radomszczańskiej społeczności. Mówił, iż w swoim postępowaniu będzie kierował się przede wszystkim transparentnością i przejrzystością w podejmowanych decyzjach oraz że wszystkie decyzje będą podejmowane z myślą o mieszkańcach miasta. To jest bardzo wielkie i myślę, że jeżeli będzie wiernym temu, co dziś mówił, to będzie dobrze. Cieszy mnie bardzo to, iż deklaruje głęboką chęć współpracy z radą i to nie tylko miejską, ale i z radą powiatu, z posłami i radnymi wojewódzkimi. To jest konieczne w sytuacji, kiedy miasto musi ubiegać się o pozyskiwanie środków z zewnątrz, aby mogło się rozwijać.

Zbigniew Piechowicz (FSG)

– Dla nas jako radnych Forum Samorządowo-Gospodarczego nic się nie zmienia. Jesteśmy ciągle w większości i prawdopodobnie tak zostanie. Natomiast upatruję pewne możliwości, jeżeli chodzi o rozwój mojej dzielnicy, ponieważ z zapowiedzi pana prezydenta wynika, że będzie zabiegał o równomierny rozwój wszystkich dzielnic i jak najszybszą realizację swoich obietnic. A z tego, co rozmawiałem z ludźmi, nadzieje mieszkańców zostały rozbudzone.

Marek Rząsowski (PO)

– To, co dziś podczas swojego wystąpienia powiedział prezydent Jarosław Ferenc, jest dobrą zapowiedzią współpracy. Ważne są cele i ich realizacja. Zapowiedź pana prezydenta, iż ta współpraca ma być nie tylko z radnymi koalicji czy opozycji, ale z całą radą oraz ze wszystkimi środowiskami działającymi na terenie miasta, jest bardzo obiecującym kierunkiem.


PIERWSZE WYSTĄPIENIE NOWEGO PREZYDENTA JAROSŁAWA FERENCA. SŁUCHAJ NAGRANIA

zap1 zap2 zap3

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD