PREZYDENT PROPONUJE WZROST PODATKU DLA WSZYSTKICH [AKTUALIZACJA]

Reklama

Prezydencki projekt uchwały, nad którym począwszy od jutra pochylą się miejscy radni, przewiduje wzrost podatku od nieruchomości zarówno dla przedsiębiorców, jak i mieszkańców.

pieniadze1-1024x768

Projekt uchwały zakłada wzrost podatku od nieruchomości mniej więcej o 8 proc. dla przedsiębiorców oraz o 5 proc. dla mieszkańców miasta.

– Nie można mówić o procentach, ponieważ jaka stawka taki procent… Natomiast generalnie zaproponowałem podwyżkę podatku o 1,35 zł  za m. kw. od działalności gospodarczej oraz o 2 grosze od mieszkań – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Jeżeli radni przystaliby na propozycję prezydenta, wówczas przykładowo:

–  właściciel mieszkania w bloku o powierzchni użytkowej 50 m. kw. zapłaci na rok o 2 zł więcej (było – 27 zł, będzie 29 zł)

– właściciel budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 120 m.kw., budynku gospodarczego o powierzchni 35 m.kw. oraz działki o powierzchni 880 m.kw. zapłaci więcej na rok o 37 zł ( było – 326 zł, będzie 363 zł)

– właściciel zakładu szewskiego o powierzchni użytkowej 72 m. kw. i gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą o powierzchni 85 m.kw. zapłaci na rok więcej o 101 zł (było – 1. 256 zł, będzie 1.357 zł)

– właściciel przedsiębiorstwa handlowo-produkcyjnego o powierzchni użytkowej budynku 440 m.kw. położonego na działce o powierzchni 928 m.kw. zapłaci na rok więcej o 641 zł (było – 7.902 zł, będzie 8.543 zł)

– właściciel dużego przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowo-usługowego o powierzchni użytkowej 13. 220 m.kw. położonego na działce o powierzchni 50.300 m.kw. zapłaci na rok więcej o 20. 362 zł. (było – 249.761 zł, będzie 270. 123 zł ).

– Wzrost podatku od nieruchomości jest konieczny, ponieważ w 2017 roku mamy znaczy wzrost wydatków. Dochody miasta planowane są natomiast na niższym poziomie. Powodem jest m.in. nadpłacenie podatku przez jedną z firm. Zaproponowana przeze mnie podwyżka spowoduje wzrost dochodów o około 1,9 mln złotych natomiast prognozowane mniejsze wpływy na przyszły rok to 3,3 mln złotych – tłumaczy prezydent Radomska.

Jak pierwsi nad prezydenckim projektem uchwały pochylą się jutro radni z komisji budżetowej. Ostateczna decyzja zapadnie natomiast w czwartek 27 października. Wówczas odbędzie się sesja rady miejskiej.

AKTUALIZACJA: Zgodę na zaproponowaną przez prezydenta podwyżkę podatku od nieruchomości wyrazili dziś radni z komisji budżetowej. Nowe stawki poparli radni z klubu Platforma Dialogu, który ma większość w radzie miejskiej.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD