PREZYDENT RADOMSKA WYWOŁAŁ MIĘDZYNARODOWY SKANDAL?

Reklama

Jak podaje onet.pl prezydent Radomska Jarosław Ferenc poprosił o usunięcie z przemówienia burmistrza izraelskiego miasta Kiryat Bialik fragmentu o współudziale Polaków w zbrodniach Holocaustu. Po konsultacji z izraelskim MSZ Eli Dukorsky, burmistrz miasta Kiryat Bialik, odmówił dokonania zmian. Uroczystość w Radomsku odwołano – czytamy na stronach Jewish Press, na które powołuje się Onet.

Przemówienie miało zostać odczytane podczas uroczystości przy ul. Joselewicza w Radomsku, w której brała udział przebywająca w naszym mieście 200-osobowa delegacja młodzieży z partnerskiego Kiryat Bialik. Po tym, jak Jarosław Ferenc podjął decyzję o dokonaniu zmian w tekście przemówienia burmistrza Dukorskyego, program uroczystości został w ostatniej chwili zmieniony. Władze Radomska po raz pierwszy w historii złożyły kwiaty pod macewą bez udziału delegacji z Kiryat Bialik. Dokonały tego w godzinach porannych. Z kolei przed południem odbyła się uroczystość z udziałem delegacji z Kiryat Bialik.

Jak informuje Onet.pl, burmistrz Dukorsky skontaktował się z izraelskim MSZ, które zaleciło, aby nie godził się na „cenzurę” swojego wystąpienia.

Oświadczenie prezydenta Jarosława Ferenca:

„Ubolewamy nad zarzutami stawianymi bezpodstawnie władzom Radomska o cenzurowanie wystąpienia naszego gościa, burmistrza Kiryat Bialik, podczas uroczystości w naszym mieście 19 marca 2018 r. upamiętniających rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów przez nazistowskich Niemców.

Kilka dni przed uroczystościami mającymi upamiętniać radomszczańskim Żydów, otrzymaliśmy od strony izraelskiej przemówienie do przetłumaczenia na język polski, które podczas uroczystości w poniedziałek 19 stycznia miał wygłosić Pan Eli Dukorski, burmistrz Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska.

W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. Mogłyby być z pewnością przedmiotem debaty historyków bądź rozważań akademickich dotyczących czasami trudnych relacji polsko-żydowskich. Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości z historyków zajmujących się okresem II wojny światowej. Przedstawione teorie są mocno kwestionowane przez wielu historyków od strony metodologicznej i źródłoznawczej jako nieznajdujące oparcia w dotychczas prowadzonych badaniach.

Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uznaliśmy, że nie możemy ingerować w treść przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, który reprezentuje administrację Państwa Izrael, i z którym łączą Polskę liczne więzi i strategiczne partnerstwo.

Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie  rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą – w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku. 

Władze Radomska i dyrektorzy szkół – niezależnie od strony izraelskiej – uczcili w tym dniu pamięć pomordowanych Żydów składając pod Macewą kwiaty i zapalając znicze wspominając naszych żydowskich Radomszczan .

Jednocześnie zabezpieczyliśmy pod względem organizacyjnym (np. wyłączenie z ruchu) miejsca w Radomsku, w których planowana była obecność delegacji z Kiryat Bialik. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami na godzinę 12.00 w szkole nr 2 i 9 przygotowano obiad dla delegacji. Natomiast o godz. 14.00 odbyło się zaplanowane spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży. 

Ponadto informuję, iż zwrócę się do radomszczańskich nauczycieli, aby przeprowadzili dodatkowe lekcje dotyczące losów radomszczańskich Żydów i Holokaustu, połączone np. ze zwiedzaniem KL Auschwitz, największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady przede wszystkim Żydów, ale też Polaków, Rosjan czy Cyganów.

Potwierdzamy sprzeciw wobec posługiwania się niepopartymi naukowo danymi w obszarze tak bolesnym, jak losy Polaków i Żydów podczas niemieckiej okupacji. Jedynym sposobem osiągnięcia pożądanego postępu w dialogu polsko-żydowskim jest poszanowanie prawdy”.

Jarosław Ferenc

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD