Przedsiębiorcy nie zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości

Reklama

Przedsiębiorcy nie zgadzają się na proponowaną przez prezydenta podwyżkę stawek podatku od nieruchomości.


Podczas posiedzenia 14 listopada Rady Gospodarczej, działającej jako organ doradczy przy prezydencie miasta dyskutowano o propozycji podwyżki stawek podatku od nieruchomości. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku.

Prezydent Jarosław Ferenc przedstawił przedsiębiorcom projekt uchwały w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości na rok 2024, która zakłada wzrost o 14 proc. w stosunku do bieżącego roku. Nie jest to jeszcze stawka maksymalna określona przez Ministra Finansów. Zaproponowana podwyżka stawki podatkowej dałaby wpływ do budżetu miasta w kwocie 6 mln złotych.

Jak mówił prezydent jest to konieczne z racji wysokiej inflacji oraz wysokich kosztów funkcjonowania samorządu, jak i rekordowych środków przeznaczonych na inwestycje w przyszłorocznym budżecie w wysokości 100 mln złotych. Jednocześnie przekonywał, że realizowane w mieście inwestycje służą mieszkańcom i przedsiębiorcom.

Inwestujemy bardzo duże pieniądze w infrastrukturę drogową. Przygotowujemy się do rozbudowy dróg na strefie inwestycyjnej, co pozwoli na otworzenie nowych terenów dla inwestorów, ale także ma odciążyć ją komunikacyjnie – zaznaczył prezydent.

Mówił także o zbliżających się nowych inwestycjach w różnych sferach: m.in. modernizacji dróg (ul. Łokietka, ul. Armii Krajowej, ul. Bytnara, remoncie Miasteczka Ruchu Drogowego, budowie kolektora w ul. Dolnej), remoncie budynku Kinemy, trybuny na stadionie miejskim czy przebudowie krytej pływalni przy ul. Leszka Czarnego.

A nowe inwestycje pomimo dotacji z funduszy zewnętrznych, wymagają wkładu własnego z budżetu miasta. I choć wkład własny z reguły jest na poziomie od kilku do kilkudziesięciu procent, to biorąc pod uwagę wielość tych inwestycji oraz wielomilionowy koszt, wkład miasta wymaga wysokich nakładów.

Przedsiębiorcy zauważają zmiany, które zachodzą w mieście i rozumieją potrzeby samorządu, natomiast podczas spotkania podkreślali, że sami również borykają się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej związanej chociażby z ostatnimi zmianami w sferze rozliczania podatkowego. Przedstawiciel jednej z radomszczańskich firm Krzysztof Widawski odradzał prezydentowi zmianę stawki mówiąc, że obecne wiele firm walczy o przetrwanie roku. Co prawda nie wszystkich przedsiębiorców podwyżka stawki podatku od nieruchomości dotknie w taki sam sposób, ale jest to dodatkowy koszt, jaki będą musieli ponieść.

Dlatego przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie i obecni podczas spotkania nie zaaprobowali zaproponowanych podwyżek. Przekazali pisemne stanowisko w tej sprawie. (Pełna treść stanowiska przedsiębiorców dostępna w galerii zdjęć poniżej.) Zaznaczyli, że projekt podwyżek powinien być oparty na prognozowanej inflacji na 2024 rok, czyli 6,6 proc.

Wszyscy zgodnie uznali, że zarówno samorząd, jak i przedsiębiorcy znajdują się w podobnej sytuacji. Prezydent nie ukrywał, że podwyżka jest konieczna i nie może być niższa niż 10 proc., i taka propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej, która podejmie ostateczną decyzję na najbliższej sesji 24 listopada.Czytaj też: Praca wre na ul. Piastowskiej w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD