Robisz zakupy przez internet? Uważaj na oszustów

Reklama

W ostatnim czasie radomszczańscy policjanci otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw związanych z kupnem przedmiotów w internecie. Mundurowi ponawiają apel o zachowanie ostrożności oraz stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.


Oszukani mieszkańcy najczęściej kupowali towary na internetowych platformach handlowych i pomimo dokonywania wpłat na konta sprzedających, ich zamówienia nie zostały dostarczone. Zaistniałej sytuacji nie mogli jednak wyjaśnić, ponieważ kontakt ze sprzedawcami urwał się, a zwrot pieniędzy nie nastąpił. Tak było w przypadku nieudanych zakupów m.in. elektroniki, która w ogóle nie dotarła do nowych właścicieli.

Robiąc zakupy przez internet, zachowaj ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

  • Nie reaguj na tzw. super okazje i nie poddawaj się presji czasu.
  • Uważaj na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot, zwróć uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytaj dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzasz skorzystać.
  • Zanim wpłacisz pieniądze na wskazane konto, rozważ bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
  • Gromadź całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest ona bezcennym dowodem.
  • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdź, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, skontaktuj się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Kiedy mimo prób to się nie udaje albo gdy odeślesz zakupiony towar, a nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, poinformuj o tym fakcie policję.
  • Unikaj robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dostania się twoich danych w niepowołane ręce.
  • Często zmieniaj hasła, które wprowadzasz, logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod ciebie podszywa.

Apelujemy, aby zachować szczególną ostrożność podczas internetowych zakupów. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego – mówi mł. asp. Dariusz Kaczmarek z KPP w Radomsku.


Czytaj też: Kompletnie pijana 49-latka zatrzymana w Koźniewicach

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD