Przedszkole nr 9 w Radomsku z certyfikatem Przedszkola Daltońskiego [FOTO]

Reklama

Publiczne Przedszkole nr 9 im. Jasia i Małgosi w Radomsku otrzymało certyfikat „Przedszkole Daltońskie”.


Plan daltoński, nazywany również daltońskim planem laboratoryjnym jest systemem nauczania opracowanym w latach 20. XX wieku przez amerykańską nauczycielkę, Helen Parkhurst. Nazwa nurtu pochodzi od miasta Dalton w stanie Massachusetts, w którym założyła pierwszą na świecie szkołę daltońską.

Parkhurst chciała, aby tradycyjny model nauczania zastąpić samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole, pozwolić dzieciom uczyć się we własnym tempie, pobudzać ich do współpracy oraz samodzielności, zarówno w działaniu jak i myśleniu, by wyrobić w młodzieży poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, a także zastosować indywidualne sprawdzanie wyników pracy u każdego ucznia przez nauczyciela.

Mottem edukacji daltońskiej są słowa jej twórczyni: Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może one zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi, nauczycielowi zrobić nie wolno.

Ten system nauczania w skrócie opiera się na czterech filarach: wolności, samodzielności, współpracy i refleksji.

Współcześnie pedagogika planu daltońskiego zyskała na popularności i jest kontynuowana przez setki placówek oświatowych na całym świecie.

Przedszkole oparte o założenia planu daltońskiego, rozwija u dzieci kreatywność, zaspokaja potrzebę dziecięcej aktywności, stawia na samodzielność dziecka, umiejętność współpracy, współdziałania oraz poczucie odpowiedzialności.

Publiczne Przedszkole nr 9 w Radomsku to jedyne przedszkole w naszym mieście, które wdrożyło plan daltoński. Podczas uroczystości w poniedziałek, 13 listopada dyrektor PP 9 Anna Soboń odebrała certyfikat z rąk Katarzyny Dryjas, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton. Z tej okazji oraz Narodowego Święta Niepodległości dzieci zaprezentowały występy artystyczne.Czytaj też: Praca wre na ulicy Piastowskiej w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD