MEBIN

Przemysłowa historia Radomska w pigułce

Jubiler Ako

Na przełomie XIX i XX w. Radomsko znajdowało się w obrębie Królestwa Polskiego, którego królem był car Rosji. Mimo trudnej sytuacji politycznej, radomszczanie nie utracili swojej tożsamości narodowej, wielu z nich wzięło udział w powstaniach listopadowym i styczniowym. Klęska powstań spowodowała intensywną rusyfikację tzw. Kongresówki. W tym okresie władze zaborcze zmieniły nazwę miasta na Noworadomsk.

Pomimo represji XIX wiek dla Radomska to czas intensywnego rozwoju urbanistycznego miasta. Od momentu przeprowadzenia przez miasto w 1848 r. Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, Radomsko zamieniało się w jedno z większych ośrodków przemysłowych w kraju. W mieście dominował przemysł meblarski i metalowy, któremu towarzyszyły warsztaty tkackie, płóciennicze, farbiarskie, grabarskie, kapelusznicze i inne. Rozwój przemysłu prowadził do urbanizacji miasta, powstały m.in. dzielnica robotnicza, organizacje i instytucje społeczne, kulturalne i oświatowe, rozwijała się infrastruktura.

„Ziemia obiecana” to przemysłowa historia Radomska w pigułce. Ilustruje ona początki rozwoju dwóch największych, historycznych fabryk – fabryki mebli giętych i zakładu metalurgicznego, które kształtowały przeobrażenia społeczno – gospodarcze Radomska przełomu XIX/XX w. oraz wokół których koncentrowała się przemysłowa transformacja miasta.

Projekt, na który składają się:

  • 1 – 3 września 2021 r. – warsztaty plastyczne „W drewnie i w metalu” (MDK w Radomsku)
  • 10 września 2021 r. – spotkanie historyczne „Spotkanie przy krześle nr 14” (FAMEG Sp. z o.o. w Radomsku)
  • 17 września 2021 r. – spotkanie historyczne „Rozmowa o gwoździu i drucie” (MBP w Radomsku)
  • 24 września 2021 r. – spotkanie historyczne „Zoom na Kowalowiec” (PSP nr 7 w Radomsku)
  • tematyczne wystawy kolejno towarzyszące spotkaniom: „Radomszczańskie Imperium Braci Thonet”, „Towarzystwo Metalurgiczne”, „Kowalowiec – początki”

upamiętni doświadczenia życia codziennego w przemysłowej historii miasta przełomu XIX/XX w.

Uczestnicy projektu: Teresa Auguścik – Kuśmierska, Grażyna Bujacz, Grzegorz Drzewowski, Irena Grochowalska, Elżbieta Jóźwiak, Anna Kapuściarek, Jerzy Sobczyk, Anna Strzembosz, Grażyna Śliwakowska, Adam Wodzisławski, Barbara Wojnowska i Ewa Wróblewska, przygotowali materiały źródłowe – m.in. teksty i archiwalne fotografie na podstawie których zostały opracowane wystawy, przygotowana animacja archiwalnych zdjęć i zredagowana publikacja ilustrująca projekt.


Czytaj też: Dożynki w gminie Żytno

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

FREE
VIEW