Reklama
KOMBIT-kasy
KULTURA

PULS LITERATURY W RADOMSKU: ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS NA OPOWIADANIE FANTASY

Opowiadanie „Czas wojny, czas pokoju”, autorstwa Wojciecha Kowalskiego z Warszawy zdobyło główną nagrodę IX Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Konkurs jest jednym z elementów festiwalu Puls Literatury, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomsku.

Festiwal Puls Literatury organizowany jest w placówkach kulturalnych na terenie całego województwa łódzkiego. Jest to okazja do spotkań z literaturą oraz jej twórcami. – Jest to jeden z ważniejszych tego typu festiwali w Polsce. Jego celem jest przybliżenie literatury współczesnej mieszkańcom regionu. Festiwal ma wyjątkowy charakter, wyróżniający go tym, że pisarze są na wyciągnięcie ręki. Uczestnicy imprezy mogą spotkać się z twórcami literatury i porozmawiać z nimi – podkreśla dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Tadeusz Sidor.

Puls Literatury zorganizowany został po raz trzynasty, natomiast w Radomsku po raz dziewiąty. Dziewiąta była również edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej – pochodzącej z Radomska pisarki fantasy historycznej inspirowanej celtyckimi legendami, zmarłej w 2005 roku. Na jego tegoroczną edycję wpłynęło ponad 100 opowiadań. Jury podjęło jednogłośnie decyzję, że na główną nagrodę zasłużyło opowiadanie „Czas wojny, czas pokoju”, autorstwa Wojciecha Kowalskiego z Warszawy. – Jest to opowiadanie bardzo porządnie napisane. Nawiązuje do nurtu w literaturze sięgającego do prasłowiańskich korzeni. Pokazane w nim jest wprowadzanie nowej wiary, są też elementy magiczne a także elementy edukacyjne, historyczne. Nie mieliśmy wątpliwości, że właśnie to opowiadanie powinno zwyciężyć. Kto wie, być może kiedyś stanie się ono lekturą szkolną – mówi przewodniczący jury Witold Jabłoński.

Autor opowiadania z zawodu jest lekarzem weterynarii. Pisaniem opowiadań zajmuje się hobbystycznie. Jak podkreśla, nie spodziewał się tak dużego wyróżnienia. – Dopiero teraz dowiedziałem się, że zostałem zwycięzcą. Wcześniej otrzymałem tylko informację, że znalazłem się w gronie laureatów konkursu. Zdobycie głównej nagrody jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem – zauważa Wojciech Kowalski.

Wręczenie nagród w IX Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Imprezie towarzyszyła prelekcja dr Natalii Lemann oraz koncert Zuzanny Moczek – laureatki wielu festiwali, piosenkarki, autorki tekstów oraz multiinstrumentalistki.

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW