Magdalena Spólnicka

Radni udzielili prezydentowi Radomska wotum zaufania i absolutorium

W piątek (25 czerwca) odbyła się sesja rady miejskiej w Radomsku, podczas której prezydent Jarosław Ferenc otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium.

Nim doszło do głosowania, rozpoczęła się dyskusja. Przedstawiony został raport o stanie miasta, w którym opisane zostały działania prezydenta z ubiegłego roku. Potem głos w debacie nad raportem zabrali radni oraz mieszkańcy, których reprezentował Paweł Aulich. Radni opozycyjni mieli wiele uwag co do przygotowanego raportu.

Od pewnego czasu w Radomsku uprawiana jest patourbanistyka. Nowe bloki powstają pośród osiedli, które mają już swój kształt. Odległości nowych od starych budynków wynoszą 16, 18 metrów. Miejskie tereny nie są dobrze zagospodarowane. W Radomsku nie słucha się tego co mówią mieszkańcy, nie uznaje się wyników konsultacji społecznych. Nie rozumiem, dlaczego – mówił radny Łukasz Więcek.

Jest sporo kwestii, które pozostawiają wiele do życzenia. Największe zastrzeżenia mam do wycinania drzew i betonowania miasta – mówił radny Piotr Lisowski.

Radna Katarzyna Wośko krytycznie wypowiedziała się o współpracy prezydenta z przedsiębiorcami. Twierdząc, że nie mają zaufania do włodarza miasta. Z kolei radny Dariusz Kopeć wskazywał na organizacje pozarządowe, które dostają coraz to mniejsze wsparcie finansowe.

Zaproszony Paweł Aulich, podczas swojej wypowiedzi wskazywał na braki w raporcie na temat jakości powietrza w mieście i nie tylko.

Taka informacja nie pokazuje się już na tablicach przy przystankach autobusowych. Nie znalazłem również informacji na temat geotermii. Myśląc o nowych inwestycjach, jakie powstają w Radomsku, zastanawiam się nad kompleksem Aquara – czy i jak wpłynął na komfort życia mieszkańców. Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby przeprowadzenie nad tym debaty. Widzę również pewne niedociągnięcia. Jeśli chodzi o przedstawienie statystyk wejść na media społecznościowe, to są one wyszczególnione, ale już brak jest takiej informacji o stronie Urzędu Miasta. Obraz raportu jest optymistyczny, bo brakuje w nim wielu rzeczy. Chociażby na temat postępowania prokuratorskiego dotyczącego PGK – mówił Paweł Aulich.

Natomiast radni koalicyjni byli zdecydowanie mniej krytyczni. Radny Grzegorz Minecki (RdR) chwalił raport o stanie miasta, jednak zwrócił uwagę na pewien problem w mieście.

Rozwój miasta jest widoczny. Powstają nowe bloki. Uważam jednak, że powinno się przeprowadzić dyskusję na temat demografii. Wyludnianie się miasta nie jest dobrym znakiem. Trzeba robić wszystko, aby młodych ludzi zachęcić do pozostania w naszym mieście – mówił radny Minecki.

Rozwój miasta jest zauważalny, który dzieje się również za sprawą dotacji rządowych – mówił natomiast radny Andrzej Kucharski (PiS).

Do wszystkich wypowiedzi odniósł się prezydent Ferenc.

Mówiąc o wycinaniu drzew, należy zaznaczyć, że na ich miejsce sadzone są nowe. A często dzieje się i tak, że w danym miejscu sadzi się więcej drzew niż rosło tam przed przebudową danego miejsca. Przy realizacji wielu inwestycji, wycinka drzew jest konieczna, bo i tak nie przetrwają prac budowlanych. Nie jest również prawdą to, że przedsiębiorcy mi nie ufają. Wręcz jest przeciwnie. Stwarzamy ciągle nowe możliwości dla przedsiębiorców, którzy kupują działki pod inwestycje. Problemy z demografią mają i większe miasta od Radomska, jak Łódź czy Warszawa. Żeby ludzi zatrzymać, musi dla nich być przede wszystkim praca, która jest na coraz lepszym poziomie i to nie tylko dzięki strefie inwestycyjnej. Ważny jest komfort życia i tu również robimy wszystko by go stale poprawiać. Mamy choćby nowoczesny basen, którego zazdroszczą nam mieszkańcy innych miast. Dlatego też uważam, że mamy dużą dynamikę rozwoju, realizujemy coraz więcej inwestycji i pozyskujemy na nie środki zewnętrzne – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem finansowym za 2021 rok, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2021 rok, informacją o stanie mienia gminy miasta Radomska, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Radomsku, radni przeszli do głosowania.

Wielogodzinna dyskusja na sesji przyniosła i tak z góry przewidywany skutek. Jak zaznaczyli radni przyznane absolutorium wynika z prostej arytmetyki. Głosowanie radnych nad przyznaniem wotum zaufania dla prezydenta przebiegło: “za” głosowało 12 osób, “przeciw” 7, jedna osoba się wstrzymała. Podobnie przebiegło głosowanie nad absolutorium: 12 radnych głosowało “za”, 7 było “przeciw”, jedna osoba się wstrzymała.

Czytaj też: Przyznano absolutorium dla Zarządu Powiatu Radomszczańskiego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD