Select

Radomsko dołączyło do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

Polonaisse

Radomsko wspólnie z Bełchatowem i Piotrkowem Trybunalskim tworzą jeden z czterech Miejskich Obszarów Funkcjonalnych województwa łódzkiego. Dziś w Urzędzie Miasta Radomska odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące realizacji wspólnych zadań w ramach MOF z gminami powiatu radomszczańskiego.


Dzisiejsze spotkanie było wstępem do podpisania międzygminnego porozumienia w sprawie współdziałania w celu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów w okresie 2021 – 2027.

Wspólnie z prezydentami Bełchatowa i Piotrkowa, zabiegaliśmy o to, aby w ramach pracy nad Strategią Województwa Łódzkiego stworzyć kolejny Miejski Obszar Funkcjonalny, czyli MOF Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów, po to, aby średnie miasta w naszym regionie, które tracą swoje funkcje, mogły rozwijać się w bardziej zintegrowany sposób oraz wspólnie realizować zadania dzięki pozyskanym środkom unijnym w trybie pozakonkursowym – wyjaśnia prezydent Jarosław Ferenc – Chcemy podnosić standard życia mieszkańców tej części województwa łódzkiego, a także być bardziej konkurencyjnym dla centralnej jego części. Środki, które w nowej perspektywie finansowej będą płynęły do województwa łódzkiego, w większym stopniu będą wykorzystane na naszym obszarze – dodaje.

Strony porozumienia będzie tworzyć 25 miast i gmin stanowiących MOF południowej części województwa łódzkiego.

W ramach ZIT wspierane będą przede wszystkim projekty z zakresu:

  • rozwoju zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny;
  • przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego;
  • poprawy stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta;
  • wspierania efektywności energetycznej oraz promowanie strategii niskoemisyjnych;
  • wzmacniania rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz poprawa dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze funkcjonalnym;

Kolejnym krokiem do realizacji wspólnych planów będzie podjęcie przez miasta i gminy MOF uchwały intencyjnej wyrażającej zgodę na przystąpienie do porozumienia międzygminnego, a następnie podpisanie tegoż porozumienia. Miastem wiodącym MOF będzie Piotrków Trybunalski.

(Informacja: UM Radomsko)


Czytaj też: Planowane wyłączenia prądu na terenie powiatu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD