RADOMSKO MIASTO OTWARTE. W CAŁYM TEGO SŁOWA ZNACZENIU

Reklama

Problem bezdomności nie jest nowym zjawiskiem. Borykają się z nim wszystkie miasta. Radomsko nie jest wyjątkiem. W ostatnim czasie problem ten przybrał jednak na sile. Osoby bezdomne, będące często pod wpływem alkoholu panoszą się w każdej części miasta. Przy ulicy Jagiellońskiej urządziły sobie noclegownię „pod chmurką”.

Wyłaniają się jak grzyby po deszczu.  Jedni są lepiej, inni gorzej ubrani. Jedni chwieją się na nogach, inni próbują trzymać poziom. Są też tzw. ekskluzywni żule, czyli zadbani, ale pod wpływem procentów. Co by jednak nie napisać, z całą pewnością nie są wizytówką miasta.

W ostatnim czasie takich delikwentów jest bardzo dużo. Można ich spotkać niemal w każdej części miasta.  – Jeszcze do niedawna osoby bezdomne i pod wpływem alkoholu to był obrazek, który można było spotkać głównie w tzw. dzikim parku w okolicy torów kolejowych. Dziś, są wszędzie. Widuję ich zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na osiedlach mieszkaniowych. Siedzą pod sklepami, zajmują ławki w parkach.  Wielokrotnie widziałem też jak kąpali się w fontannie przy placu 3 Maja. Najgorsze jednak jest to, że często osoby te załatwiają swoje fizjologiczne potrzeby na oczach przechodniów, w tym dzieci – usłyszeliśmy od mieszkańca ulicy Piastowskiej.

Można rzec, że bezdomni wpisali się w krajobraz naszego miasta. Wymiernym tego dowodem jest utworzenie przez te osoby przy ul. Jagiellońskiej noclegowni „pod chmurką”. Noclegowni na wypasie. Wyposażona jest ona bowiem nie tylko w pokaźnych rozmiarów materac, ale i w fotel.  Są też w niej kubki i inne akcesoria. Rzec jasna, nie brakuje też pozostałości po alkoholu…

Niewątpliwie problem jest. Zauważają go nie tylko mieszkańcy i władze miasta, ale przede wszystkim policja. – Problem bezdomności jest złożony i trudny do rozwiązania. Niestety, nie ma przepisu, który pozwalałyby umieszczać osoby bezdomne w ośrodkach, ani zabronić przebywania osobom bezdomnym w jakimś miejscu, czy mieście. Z informacji przekazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wynika, że w większości bezdomni, którzy pojawiają się w Radomsku w okresie letnim są osobami z terenu innych miast – mówi Karolina Turowska, z biura prasowego radomszczańskiego magistratu. Potwierdza to Aneta Wlazłowska, rzecznik prasowy KPP w Radomsku. Komisarz Wlazłowska zwraca jednak uwagę na bardzo istotną kwestię. – Bezdomni niejednokrotnie wykorzystują dobroduszność ludzi starszych czy mających stałe źródło dochodu. W czasie rozmów z policjantami wręcz chwalą się, że dostają od mieszkańców miasta jedzenie, odzież, pościel, elementy wyposażenia mieszkań (domów) lub trochę pieniędzy i dlatego nie muszą iść do pracy –  zauważa komisarz Wlazłowska.

xxx

Jak widać problem jest nie tylko wielki, ale i złożony. Z jednej strony mieszkańcy narzekają na osoby bezdomne przebywające na terenie Radomska, z drugiej natomiast pomagają im, tym samym zachęcając ich do przebywania na terenie Radomska.  Innymi słowy koło się zamyka…   Innymi słowy w myśl hasła „Radomsko Miasto Otwarte”, Radomsko faktycznie takowym jest. Ale czy ta otwartość powinna przybrać taką formę…?

Stanowisko Komendy Powiatowej Policji w Radomsku

Szacuje się, że w Polsce przebywa około 35 tysięcy bezdomnych. Nie ma miast „wolnych” od tego problemu. W Radomsku, według danych gromadzonych głównie przez pracowników MOPS-u i Policję na terenie powiatu radomszczańskiego przebywa 66 bezdomnych. Dane osobowe bezdomnych przebywających na terenie miasta Radomska są znane radomszczańskim policjantom ze względu na interwencje podejmowane wobec nich (nieobyczajny wybryk, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych). W okresie jesienno – zimowym policjanci wielokrotnie rozmawiają i namawiają osoby bezdomne do zmiany trybu życia, do zamieszkania w noclegowniach czy do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Ponadto, o każdym nowym przypadku ujawnienia bezdomnego policjanci informują Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku. Policjanci pionu prewencji w minionym okresie zimowym 147 razy podejmowali działania opiekuńcze w stosunku do bezdomnych (doprowadzali do noclegowni, schronisk). Podkreślić należy, że zjawisko bezdomności często wiąże się z innymi problemami np. uzależnieniami- głównie od alkoholu, przemocą w rodzinie czy przestępczością.

Doskonale wiemy, że ludzie bezdomni to ludzie wykluczeni. Większość społeczeństwa patrzy na nich z pogardą i niechęcią. Niejednokrotnie słyszymy podczas interwencji, że najlepiej byłoby zebrać te wszystkie osoby bezdomne w jednym miejscu, z dala od cywilizacji i „normalnych ludzi”. Wówczas policjanci tłumaczą, że jeżeli tacy ludzie nie popełniają czynów zabronionych, to nie można ograniczać ich wolności i zatrzymywać, ponieważ nie ma do tego podstaw prawnych. Przypominamy, że jeżeli ktoś nas „zaczepia”, żąda pieniędzy, spożywa alkohol w miejscu niedozwolonym, ubliża nam czy popełnia inny czyn zabroniony prawem to należy powiadomić o takim fakcie odpowiednie służby. Doświadczenie pokazuje, że bezdomni myślą wyłącznie o przetrwaniu, o tym jak zdobyć jedzenie, picie, kilka złotych na alkohol, czy gdzie spędzić noc. Bezdomni niejednokrotnie wykorzystują dobroduszność ludzi starszych czy mających stałe źródło dochodu. W czasie rozmów z policjantami wręcz chwalą się, że dostają od mieszkańców miasta jedzenie, odzież, pościel, elementy wyposażenia mieszkań (domów) lub trochę pieniędzy i dlatego nie muszą iść do pracy.

Zjawisko bezdomności to poważny problem lokalnej społeczności, w której ono występuje. Wychodzenie z bezdomności wymaga wiele wysiłku ze strony każdego z podmiotów zaangażowanych w ten proces ale najważniejszym czynnikiem jest wola oraz determinacja bezdomnego.

Stanowisko Urzędu Miasta w Radomsku  

Miasto zdaje sobie sprawę, iż na terenie Radomska, tak jak we wszystkich innych miastach, istnieje problem bezdomności, szczególnie nasilający się w okresie letnim. Niestety, nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tego problemu.

Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta Radomska mogą prosić Policję o interwencje w sprawach osób bezdomnych tylko w przypadkach popełniania przez te osoby wykroczenia lub przestępstwa, co wielokrotnie czynili. Zdarza się, że codziennie informowana jest Komenda Powiatowa Policji w Radomsku o łamaniu przepisów przez osoby bezdomne, najczęściej jest to spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Problem bezdomności jest złożony i trudny do rozwiązania. Niestety, nie ma przepisu, który pozwalałby umieszczać osoby bezdomne w ośrodkach, ani zabronić przebywania osobom bezdomnym w jakimś miejscu, czy mieście. Z informacji przekazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wynika, że w większości bezdomni, którzy pojawiają się w Radomsku w okresie letnim są osobami z terenu innych miast.

Miasto poprzez działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pomaga osobom bezdomnym na podstawie ustawy o pomocy społecznej, pokrywając np. koszt pobytu w odpowiednim ośrodku, jednak uzależnione to jest od chęci osoby bezdomnej do zmiany stylu życia. Pobyt osoby bezdomnej w ośrodku wiąże się bowiem z koniecznością przestrzegania regulaminu, w tym do zachowania trzeźwości. Mimo podejmowanych przez MOPS działań, osoby te nie przyjmują pomocy, a po pewnym czasie przemieszczają się na teren innego miasta.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD