RADOMSZCZANIE NA KONGRESIE PRAW OBYWATELSKICH [FOTO]

Reklama

Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich, dwa dni, dwa tysiące uczestników, ponad 50 sesji tematycznych wokół obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie ochrony praw człowieka i obywatela w Polsce, zagwarantowanych w Konstytucji oraz ratyfikowanych przez nasz kraj traktatach międzynarodowych. III Kongres Praw Obywatelskich zorganizowany przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, można uznać za zakończony wielkim sukcesem.

W Kongresie udział wzięli także uczniowie reprezentujący Klub Myśli Prospołecznej, działający w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Młodzież uczestniczyła w trzech sesjach tematycznych. Na początek odbyła się symulacja rozprawy sądowej ph. „Na cyberprzemoc są paragrafy”. Przed sądem pojawili się – jako aktorzy – uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, którzy są autorami akcji „Słowa Krzywdzą”. Symulację poprowadził pomysłodawca i autor scenariusza – sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusz Krupa (autor strony „Ślepym Okiem Temidy). Następna sesja, to „Sławni zaangażowani – popularność w obronie wartości. Rozmowa dotyczyła dobrych stron popularności: możliwości zmieniania świata na lepszy. O działalności społecznej i aktywizmie ludzi znanych z pierwszych stron gazet rozmawiali: Łona, właściwie Adam Bogumił Zieliński – polski raper i producent muzyczny, a także prawnik i ekspert w dziedzinie prawa własności intelektualnej, Grażyna Wolszczak – aktorka, która w 2018 roku wniosła pozew przeciwko Skarbowi Państwa za zły stan powietrza i wygrała sprawę. Sąd orzekł, że państwo naruszyło prawo aktorki do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego, prawo do wolności i prawo do prywatności. Nakazano także zapłatę pięciu tysięcy złotych na wskazany przez aktorkę cel charytatywny, Areta Szpura – aktywistka ekologiczna, współzałożycielka streetwearowej marki Local Heroes, której ubrania nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Ekspertka w temacie ekologii i zero waste, autorka książki „Jak uratować świat”- poradnika i wywiadów ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego żywienia. Rozmowę prowadziła red. Karolina Opolska z Radia TOK FM.

Ostatnia sesja, w której uczestniczyli przedstawiciele Klubu Myśli Prospołecznej (ILO w Radomsku) nosiła tytuł: „FONOHOLIZM – czy mnie dotyczy? Jak być mądrze #razemwsieci„. Podczas warsztatu, którego panelistami byli Konrad Ciesiołkiewicz i Magdalena Bigaj dowiedzieliśmy się jaki wpływ na życie codzienne mają internet i urządzenia cyfrowe? Jaka jest skala, charakter i zagrożenia związane ze zjawiskiem fonoholizmu i jak trafnie zidentyfikować u siebie jego objawy? Jak dbać o swoją „cyfrową higienę” i dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? Jak przeciwdziałać patotreściom i nie poddawać się im?

– W międzyczasie mogliśmy prowadzić dyskusje kuluarowe m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, przedstawicielami Szkoły Liderów, Amnesty International, Frontu Europejskiego, inicjatywy Dom Otwarty, Kongresu Kobiet, Żywej Biblioteki. Dodatkowo każdy z uczestników mógł przesłać gratulacje dla polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, a także wziąć udział w konkursach związanych z prawami człowieka – mówią uczniowie I LO w Radomsku.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD