Reklama
Z ŻYCIA MIASTA

RADOMSZCZAŃSCY HARCERZE NA MONTE CASSINO

Patrol druhów z radomszczańskiego Hufca ZHP uczestniczył w uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Jak zauważa sam. Wiktoria Krawczyk udział w wydarzeniu na długo pozostanie w jej pamięci. Radomsko na Monte Cassino reprezentowało 6 osób.

Centralne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu a także weterani, żołnierze Armii Andersa oraz 1600 osobowa delegacja polskich harcerzy. Radomszczański patrol liczył 6 osób z komendantem Hufca Radomska, hm. Piotrem Jaworskim na czele.

Oprócz udziału w oficjalnych obchodach rocznicy bitwy, harcerze z Radomska wzięli udział w fabularnym Rajdzie Honker poświęconym upamiętnieniu miejsc walk na wzgórzu Monte Casino.

– Wyruszenie na Harcerską Wyprawę Pamięci ZHP na Monte Cassino było dla mnie ogromnym wyróżnieniem oraz przygodą. Podczas wyjazdu mogliśmy zwiedzić włoskie miasteczka m.in. Wenecję, Rzym czy  miejscowość Fiuggi. Głównym celem wyjazdu był udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino, podczas, których pełniliśmy warty honorowe przy grobach poległych tam żołnierzy. Służba na cmentarzu była żywą lekcją patriotyzmu oraz historii.  Niesamowite wrażenie wywarły na mnie również słowa papieża, który pozdrowił polskich harcerzy podczas modlitwy maryjnej.  Wyjazd oraz emocje z nim związane zostaną na zawsze w mojej pamięci – mówi sam. Wiktoria Krawczyk.

– Wyjazd do Włoch był wspaniałym przeżyciem. Nie dość, że mogliśmy zobaczyć tyle pięknych miejsc, to w dodatku razem z innymi harcerzami pełniliśmy warty przy grobach poległych żołnierzy w bitwie o Monte Cassino. Zwieńczeniem wszystkiego było zobaczenie papieża Franciszka na placu św. Piotra w Watykanie, który pozdrowił nas – czyli harcerzy przybyłych na uroczystości. Uważam, że było to bardzo wartościowe przeżycie – konkluduje pwd. Pola Raczek.

 

„Cieszy nas obecność młodych ludzi – harcerzy i skautów. Zaciągnęli oni warty przy grobach tych, którzy tutaj polegli – oddali ciało włoskiej ziemi, a serce Polsce” – powiedział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk do 1600 harcerek i harcerzy, którzy zgromadzili się w Monte Cassino.⚜️ Zobacz co się działo!Video: Kacper Głodkowski, Karolina Piotrowska

Opublikowany przez ZHP Sobota, 18 maja 2019

 

Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW