IN VITRO DLA MIESZKAŃCÓW RADOMSKA? WSZYSTKO WSKAZUJE, ŻE TAK

Reklama

W sprawie zafunkcjonowania w Radomsku programu zdrowotnego mającego na celu wsparcie finansowe przez samorząd leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego został zrobiony kolejny krok. Wniosek, pod którym podpisało się 1700 osób zyskał uznanie w oczach radnych zasiadających w komisji skarg, wniosków i petycji. Trzeba jedna zauważyć, iż zdania są podzielone…

Momentami było burzliwie. Wielokrotnie dały znać o sobie emocje. I to zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników in vitro. W zasadzie nie ma się co dziwić leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest tematem drażliwym, kontrowersyjnym, a co najistotniejsze bardzo ważnym społecznie. – Spodziewałam się takiego obrotu sprawy, czyli z jednej strony merytorycznej dyskusji, ale też emocji. In vitro jest tematem wywołującym skrajne emocje oraz uczucia dlatego też byłyśmy przygotowane na każdą ewentualność – zauważa Dagmara Rydlik. – Dla nas najważniejsze jest jednak to, iż udało nam się uzyskać pozytywną opinię części radnych dla tego projektu. Wiemy, że jeszcze dużo emocji przed nami, ale mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy- dodaje.

Zapewne tak się zadzieje, nad wnioskiem pochylą się bowiem radni zasiadający w komisji zdrowia. Ostateczna decyzja czy metoda in vitro będzie dofinansowywana z budżetu miasta zapadnie na najbliższej sesji.

xxx

W propozycji wniosku pada koszt 5 tys. złotych dofinansowania dla jednej pary.
Wniosek o dofinansowanie  in vitro dla mieszkańców został złożony w urzędzie miasta 26 kwietnia br. Pod wnioskiem przygotowanym przez inicjatorki akcji: Magdalenę Spólnicką, Agnieszkę Skóra – Garbaciak, Justynę Siewior – Starczyk i Dagmarę Rydlik podpisało się ponad 1 700 mieszkańców, w tym pracownicy i lekarze Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Wymienione panie zauważają, iż przez 3 lata funkcjonowania rządowego programu (działał od 1 lipca 2013 do 30 czerwca 2016 roku) dofinansowania metody in vitro, skorzystało z niej 19,617 par. Dzięki temu programowi urodziło się w kraju 21,666 dzieci. – To ogromny sukces z punktu demografii. W momencie, gdy program został zamknięty wiele osób zostało pozbawionych szansy na zostanie rodzicami. Ten obowiązek spadł na samorządy. Tak robi wiele miast na terenie kraju, m.in. Szczecin, Częstochowa, Toruń, Poznań, Zielona Góra, czy nawet niewielkie Chojnice – miasto z budżetem takim samym, jak Radomsko. Dlatego bardzo byśmy chciały, aby Radomsko dołączyło do tych miast – konkluduje Magdalena Spólnicka.

Więcej w dwutygodniku “Pomiędzy Stronami” z 23 maja.

 

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD