RADOMSZCZAŃSCY STRAŻNICY HISTORII

Reklama

Tak bez wątpienia można nazwać Zdzisława Dudka i Krzysztofa Raka, członków radomszczańskiego stowarzyszenia Pro Patria. Wysiłek, upór a przede wszystkim przekonanie o ważności sprawy doprowadziły do tego, iż w najbliższą niedzielę na murze Muzeum Regionalnego w Radomsku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca rozbicie Aresztu Miejskiego przez żołnierzy KWP w 1946 r.  Strażnicy historii nie spoczywają jednak na laurach. Apelują do miejskich władz o godne upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadającej w 2018 roku.

Tablica dla żołnierzy Warszyca

– Cieszymy się, że pamięć o żołnierzach Warszyca, którzy w 1946 roku dokonali spektakularnego czynu, jakim było rozbicie Aresztu Miejskiego nie zaginie. Przecież ta tablica nie jest dla nas, ona jest po to, by radomszczanie i nie tylko pamiętali o tym ważnym wydarzeniu  – zauważa Krzysztof Rak.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w najbliższą niedzielę 25 września o godz. 12.40. Wydarzenie poprzedzi msza święta odprawiona w Kolegiacie p.w. Świętego Lamberta o godz. 11.30.

Monografia i Miejski Ośrodek Tradycji Niepodległościowej w planach 

– W odzyskaniu niepodległości swój udział mają również radomszczanie. By zachować w pamięci przyszłych pokoleń dokonania lokalnych patriotów, Stowarzyszenia Pro Patria wnioskuje o powołanie Miejskiego Ośrodka Tradycji Niepodległościowej. W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości proponujemy również wydanie monografii pt. „Nasze drogi do wolności”, obejmującej lata 1919-1989, która przybliżałaby osoby i wydarzenia w Radomska, mające związek z odzyskaniem suwerenności przez Polskę – tłumaczy Zdzisław Dudek.

Panowie Dudek i Rak swoim pomysłem podzielili się z władzami miasta: prezydentem Jarosławem Ferencem i przewodniczący Rady Miejskiej Jackiem Gębiczem. W maju tego roku na ręce przewodniczącego Gębicza złożyli stosowne pismo wraz z projektem statutu Miejskiego Ośrodka Tradycji Niepodległościowej.

– Do tej pory, o czym pisemnie poinformował nas przewodniczący Gębicz, wiemy tylko, że Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej 1 czerwca zapoznała się z naszym pismem…  Jakie jest nastawienie radnych i władz do naszej inicjatywy do tej pory nie wiemy  –  zauważa Zdzisław Dudek.

Wymienieni panowie zapowiadają, iż nie poddadzą się w godnym upamiętnieniu 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Więcej w papierowym wydaniu „Pomiędzy Stronami” z 29 września.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD